Jarní prázdniny na horách

Jarní prázdniny na horách

O jarních prázdninách už bývá na horách hezké počasí, sluníčko svítí, a tak není divu, že jsou tyto termíny brzy vyprodané. Zarezervujte si proto ubytování co nejdříve. A kam byste se mohli s dětmi vypravit? Třeba do Itálie!

Růžová zahrada (Rosengarten) se přezdívá skalnatému masivu uprostřed lyžařského střediska Carezza Ski v Jižním Tyrolsku. Nejenže si zde perfektně zalyžujete, ale ještě odhalíte legendu o králi trpaslíků Laurinovi.

Legenda praví, že za prastarých dob vládl uvnitř hory Rosengarten král trpaslíků Laurin. Nosil čepičku, díky níž byl neviditelný. Před branou jeho skalnatého hradu měl nádhernou zahradu, v níž kvetlo po celý rok nespočetné množství růží. Pečlivě je střežil. Jednoho dne spatřil Laurin na sousedním hradu překrásnou princeznu Simhildu, do níž se zamiloval a unesl ji. Její bratr Dietleib se ji ale vydal za pomoci dalších rytířů hledat. Dorazili až k říši Laurina, kde však všechny růže pošlapali. Laurin se rozhněvaně přihnal na svém bílém koníku a došlo k nerovnému boji. Když mu ale rytíři strhli kouzelnou čapku, padl Laurin bezmocně k zemi a křičel rozhněvaně: „Růže mě zradily!“ A tak musel odvést vítěze do své říše, kde Simhildu vysvobodili. Čarovná kletba Laurina měla zář růžové zahrady navždy uhasit. „Nechť ani světlý den, ani tmavá noc již nikdy nespatří magickou nádheru růží“. Avšak Laurin zapomněl na dobu mezi dnem a nocí, když se stmívá. A proto dochází k tomu, že před západem slunce se hory, přes den bledé, stále ještě rozzařují a rozžhavují červenou barvou.

Jarní prázdniny na horách

S rodinou na jarních prázdninách

Krásu hor můžete obdivovat při lyžování v malebném lyžařském areálu Carezza Ski, který horu Rosengarten svírá. 40 km zasněžených sjezdovek s garancí sněhu od prosince do dubna poskytuje zábavu pro celou rodinu. Z 50 % převažují lehké sjezdovky, 30 % je středně náročných a zbytek pro experty. Na lanovky nikdy nebudete čekat frontu, protože jich je víc než dost – kabinková, sedačky i pomy. Nechybí školička pro malé děti, kde nemůže hrát prim nikdo jiný než samotný král Laurin. Děti tak pilují první obloučky okolo samotného Laurina nebo princezny Simhildy. Zkrátka nepřijdou ani starší děti, které si mohou zaskotačit ve snow parku pro snowboardisty. Kdo nemá lyžování dost přes den, vypraví se každé úterý a čtvrtek na osvětlenou sjezdovku Christomannos, kde se lyžuje od 19.30 do 22 hodin. Posilnit se můžete v některé z dvaceti horských chat, kde se servírují jihotyrolské speciality – špekové knedlíky posypané parmazánem a zalité máslem s kyselým zelím, nebo domácí jablečný štrúdl s vanilkovou omáčkou. Vydatná jídla vám dodají sílu do dalšího lyžování.

Jarní prázdniny na horách

Pro nelyžaře

Kdo dává přednost před lyžováním běžkám, tady najde doslova ráj. 16 km upravených prosluněných běžkařských tras má jedno společné – panoramatický výhled na masiv Rosengarten. Pod ním se rozbuší srdce snad každého běžkaře, obzvlášť když se při západu zbarví do krvava. Vybrat si můžete ze tří okruhů – Frin (5 km, lehký), Karersee (3 km, lehký) a Niger (8 km, středně lehký). Lyžařská škola Carezza pořádá také pravidelné výlety na sněžnicích, kdy se s průvodcem vydáte do hluboce zasněžených lesů a na cesty kolem masivů Latemar a Rosengarten. Užijete si čerstvý vzduch a naprostý klid v absolutně nedotčené krajině. Opět jsou v nabídce jak lehké, tak strmé, náročné trasy.

Rady na cestu:

  • Z Prahy pojedete po dálnici přes Plzeň, Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner a sjedete na Bolzano Sever, odkud budete pokračovat do střediska Carezza. Z Brna pak přes Mikulov, Vídeň, Linz, Salzburg, Innsbruck a pak pokračujete stejně jako od Prahy.
  • Na cestu budete potřebovat rakouskou dálniční známku, která stojí 8,80 eur na 10 dní. 9 eur zaplatíte za přejezd Brennerem a přibližně stejnou sumu si připravte za dálnici v Itálii. Cesta trvá asi 8 hodin.
  • Skipas na jeden den pro dospělého v hlavní sezóně stojí 39,50 eur.

Připravila: Jana Hájíčková

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456