Jak ušetřit na dovolené

Dovolená bohužel nepatří k výdajům, na které by nám stačily jen drobné peníze. Jedete-li v létě třeba k moři s celou rodinou, je nutné počítat s poměrně významnou částkou. Přesto – i tady je možné ušetřit, a to častokrát až třetinu ceny, kterou zaplatili druzí. Nevěříte? Tak čtěte dál…

Poměrně hodně peněz je možné ušetřit, plánujete-li své činnosti zhruba půl roku dopředu. Celá řada cestovních kanceláří nabízí totiž své zájezdy kolem Vánoc a v lednu v akci zvané “First minute”, kde skoro ve všech případech narazíte na velké slevy, častokrát to bývá kolem 25 % z ceny zájezdu. To ve skutečnosti znamená, že z každé tisícikoruny ušetříte 250 korun. Častokrát to bývá sleva na jednu osobu kolem 5 000 až 6 000 Kč za zájezd. Jedete-li tři, pak už je to minimálně 15 000 korun, a to je v rodinném rozpočtu zcela jistě vítaná položka.

Pojištění storna zájezdu – důležité!

Už vás ale slyším, jak smutně konstatujete: “Ale kdo má s jistotou vědět, co se odehraje za šest sedm měsíců v zaměstnání, v rodině, co když dítě onemocní, nebo přijde nový šéf a ten mě nepustí v daném termínu?!” Ano, může se to stát. Je však možné pro tyto případy sjednat pojištění storna zájezdu (přímo v CK), kdy v těchto nečekaných případech skoro o žádné peníze nepřijdete, pojišťovna vám vynaloženou částku vrátí.

„Last minute“ – pro i proti

Další způsob, jak ušetřit nějaké peníze za dovolenou, je čekat na takzvané “Last minute” nabídky, to znamená na výrazně zlevněné zájezdy, na které ale musíte odjet velice brzy, častokrát už za pár dní. Pro ty, kteří pracují v podnicích, kde se dovolená u všech pracovníků plánuje už na jaře se značným předstihem, tento způsob získávání slev není úplně ideální. Hodí se spíš pro učitele, kteří mají dva měsíce neomezeného volna, nebo pro studenty.

Nabídka „last minute“ má jednu výhodu – zlevněný zájezd tu bývá častokrát až o 30, někdy možná i o 40 % levnější… To je ale všechno. Pak následuje několik nevýhod:

za prvé – než zájezd seženete musíte takzvaně “sedět na kufrech”, což znamená být připraven, že po zaplacení zájezdu pojedete už velmi brzy, třeba i za pár dní. Nebude čas na to, naplánovat, si, že příští víkend půjdete kupovat plavky a opalovací krémy a přespříští se podíváte po nafukovacím lehátku nebo selfie tyči. To všechno už musíte mít připravené.

za druhé – v “last minute” nabídkách se většinou objevují hotely, které “ještě zbyly”. Což znamená, že jsou to často hotely, které nemají úplně nejlepší reference, takže klienti do nich ani moc jezdit nechtějí. Nedělejte si iluze – pokoje v těch nejlepších hotelech v těch nejatraktivnějších destinacích spolehlivě zmizí z nabídky cestovek už v lednu a únoru. Pokud by se takový výjimečně kvalitní hotel čirou náhodou objevil v “last minute”, pak je to skoro pokaždé kvůli tomu, že někdo na poslední chvíli musel ze závažných důvodů svůj už zaplacený voucher zrušit. S tím se prostě smiřte.

za třetí – musíte často hodiny prosedět u internetu a hlídat nabídky na portálech cestovních kanceláří i na dalších “souhrnných” portálech, jako je třeba Invia a jemu podobné. A ve chvíli, kdy na zájezd, který se vám líbí, zareagujete a přes chat nebo telefonem si ho chcete rezervovat, můžete uslyšet od telefonní operátorky: “Promiňte, ale před patnácti minutami jsme tento zájezd prodali a právě ho mažeme z našich webových stránek.” Takovouto větu uslyšíte zcela jistě několikrát, než se vám některý zájezd podaří sehnat. Jsou to prostě závody a určitá sázka do loterie. Nedá se svítit.

za čtvrté – nemůžete v  „last minute“ nabídce řešit, jestli v destinaci bude či nebude český delegát. To v tomto případě jsou už jen podružné detaily. Někdy se v nabídkách souhrnných portálů objevují třebas i polské, německé, nebo maďarské cestovní kanceláře. Odlety pak bývají třeba z Budapešti nebo z Mnichova.

Ale přesto! Nedejte se odradit náročností hledání od nabídek na poslední chvíli – ostatně já sám jsem před několika lety odletěl v rámci “last minute” na týden do Tuniska, do Monastiru, do pětihvězdičkového hotelu s all inclusive stravováním na 8 dní za 11 800 Kč. Původně (bez slevy) tento zájezd stál 23 500. Slušná sleva, co vy na to?

Last minute nabídky od CK Neckermann najdete ZDE. Výhodou tohoto webu je to, že všechny nabídky „last minute“ najdete na jednom místě.

Jak ještě ušetřit?

Existují také věrnostní programy, které – jezdíte-li na dovolenou s jednou konkrétní cestovkou častěji – vám umožní třeba parkovat na letišti zadarmo, nebo dostat občerstvení na palubách Travel Service, kde se normálně neposkytuje apod… I to vám zpříjemní dovolenou a ušetří poměrně dost peněz. Nakonec všichni dobře víme, jak nehorázné poplatky se platí na parkovištích u letiště Václava Havla v Praze. Tak třeba věrnostní program CK Neckermann vám umožní ušetřit na platbě za parkovné, popřípadě dostanete třeba i 400 Kč na benzin u tankovacích stanic OMV.

Ušetřit na dovolené je možné ale i dalšími způsoby. Jak? Drobnostmi, které ale v konečném součtu mohou představovat slušnou sumičku. Zde je několik tipů:

 — vždy si vezměte s sebou základní léky a zdravotní potřeby. Když vás u moře rozbolí hlava, nebo nové boty vám způsobí odřeninu na noze, nebudete muset složitě hledat lékárnu a platit za aspirin, jodisol, nebo náplast.

vezměte si s sebou sportovní vybavení – například boty do vody, plovací vestu, nebo ploutve a šnorchl. Kupovat třeba plovací kruh nebo nafukovací lehátko v letoviscích na promenádě se hodně prodraží. Prodejci u tohoto zboží vyšroubují obvykle ceny až k závratným výšinám.

totéž se týká opalovacích krémů. Pokud si je v Česku nenakoupíte a budete-li je pořizovat až u moře, buďte si jistí, že za ně zaplatíte skoro až dvojnásobnou cenu, než u nás. A alternativu žádnou mít nebudete. Koupit je budete muset, jinak si koledujete o kožní problémy. A to vůbec nemluvím o pochybné „kvalitě“ těchto krémů, které ve stáncích na promenádě stojí v regálu na přímém slunečním světle po řadu dnů.

objednávejte si zájezd s all inclusive stravováním. Ušetříte poměrně velkou částku za jídlo a pamlsky pro vaše děti.
na místě se domluvte s nějakými dalšími sympatickými turisty z vašeho hotelu a pronajměte si společně osobní auto. Například v Řecku stojí pronájem na jeden den kolem 40 euro. Dají-li se dohromady dvě rodiny, pak pro každou z nich se pronájem smrskne na 20 euro. Nakonec zajímavých míst určitě nebude v okolí hotelu tolik, takže na místě, kam se pojede na výlet, se dozajista snadno všichni shodnete.

přeptejte se v hotelové recepci, kde je nejbližší supermarket a balenou vodu, džusy, limonády, popřípadě bonbóny pro děti choďte kupovat jenom tam. Ceny ve stáncích na promenádě u moře jsou minimálně o třetinu vyšší.

Rozhlédněte se po kavárničkách a hospůdkách a choďte si dávat odpolední čaj, kávu nebo vínečko jen tam, kde majitelé nabízejí takzvané “happy hours”. Tyto “šťastné hodiny” většinou mají kavárníci od 16:00 do 19:00 hodin (plus mínus) a káva vás v takovou dobu přijde častokrát na polovinu běžné ceny.

vezměte si s sebou kvalitní vteřinové lepidlo. Utrhne se vám přezka u tašky, popřípadě se trochu začne odlepovat podrážka u bot? Nemusíte jít na promenádu a kupovat tam nové boty ani předraženou tašku, stačí vše pouze přilepit a nechat přes noc zaschnout.

Budeme rádi, když se v komentářích podělíte i vy se svými zkušenostmi na téma, jak ušetřit za dovolenou i na dovolené. Přejeme vám příjemný (a levný) pobyt u moře…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*