Italské Dolomity – ráj v srdci Alp

Dolomity jsou součástí italských Alp a nacházejí se na severu Itálie. Zajímavostí toho horského masívu je skutečnost, že nemá jednolitý hřeben, ale je složen z většího počtu malých. Díky tomu se tak na rozloze bezmála pět tisíc kilometrů čtverečních můžete setkat s horskou krajinou všeho druhu, od strmých ledovcových skal po romantické horské louky.

Horský masív je pojmenován podle francouzského mineraloga Deodata de Dolomieu, který si při svých průzkumných výpravách všiml skutečnosti, že jsou Dolomity složeny z nezvyklé horniny. Název se pro toto pohoří se však vžil až po první světové válce.

Dolomity jsou navíc pro svůj odlišný charakter nebo vegetaci rozděleny na dvě základní oblasti – Východní a Západní Dolomity, ve kterých se nachází na čtyřicet malých ledovců, přičemž ten největší Ghiacciao del Marmolada se rozkládá na nejvyšší hoře pohoří.

Pohoří je zejména v dnešní době velmi turisticky navštěvované, zejména ze strany příznivců zimních sportů, horolezců ale i milovníků historie.

Mezi hlavní centra v oblasti patří Cortina d’Ampezzo, San Martino di Castrozza nebo Rocca Pietore, které se nacháhí hned vedle nejvyšší hory Marmolada.

Pohoří Dolomity je také rájem horolezců a místem, kde se psala a píše historie světového horolezectví. Pro tyto akvitity jsou tyto hory vhodné jak v zimě, tak v letních měsících, kdy si můžete vybrat od úplně tech nejjednoduších výstupů až po ty nejextremnější.

Stejně jako je rozdílná krajina, je rozdílná i zdejší podnebí. Zatímco severní části nejsou natolik postiženy vlivem Středomoří, v jížních částech převládá mírné klima, které je oproti severu značně teplejší.

Hory jsou pro turistické účely příhodné zejména nyní v podzimních dobách. Pro tyto čase je zde charakteristická dobrá dohlednost, krásný výhled a nezapomenutelné západy a východy slunce. Při troše štěstí můžete zahlédnout také některé zástupce z řad zvířecích obyvatel hor, jako jsou srnci, kamzíci nebo rysi. Dříve hojně rozšíření zde byli medvědi, ovšem kvůli kácení místních lesů jsou dnes prakticky na vymření. Ostatně les je ozdobou celých Dolomit. Smrkové a borovicové stromy tvoří hustý les, který se táhne až do výšky dvou tisíc metr.

TIP na ubytování: Hotel Astor♡♡♡ s velkým množstvím aktivit a kartou výhod v ceně hotelu. Hotel můžete vidět na ilustrační fotce.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*