Infocesta do Bulharska pohledem kolegyně Veroniky Zboženské

Začátkem června jsem se zúčastnila týdenní info cesty do Bulharska. I když jsem procestovala téměř celý svět, Bulharsko pro mě byla jedna velká neznámá. Jela jsem tam s představou země, která je sice vyhledávanou destinací našich klientů, ale pro mě málo atraktivní. Po absolvování této cesty jsem svůj názor přehodnotila.

Naší první zastávkou bylo Slunečné pobřeží a okolí Burgasu. Po příletu na letiště v Burgasu  jsme rovnou zamířili do našeho prvního hotelu – iHot@l. Tento hotel se stal naší základnou na první 3 noci a musím uznat, že jsem byla nadšená nejenom tím, jak hotel vypadal (jednoduše vkusně zařízený s dekoračními prvky z přírodních materiálů), ale také kvalitou služeb, kterou hotel nabízel. Tak například hned v autobuse jsem zapomněla svůj klobouk. Zjistila jsem to až po nějaké době, kdy již autobus odjel. Na recepci reagovali velice rychle, vše vyřídili a klobouk jsem měla brzy zpět. Tento hotel je situovaný v klidnější části Slunečného pobřeží, ale na pláž je to jen pár metrů. Pláž je zde písečná, široká, s pozvolným vstupem do moře a hlavně s krásně čistou vodou oceněnou modrou vlajkou.

iHot@l Sunny Beach

Pokud se člověk chce vydat do centra navštívit místní bary, restaurace a kluby, není problém tam dojít po svých. Tuto možnost jsme také jeden večer vyzkoušeli a zamířili na Flower Street (vyhlášená hlavní třída s kluby). Můžu doporučit pro každého milovníka noční zábavy.

Každý den byla na programu návštěva několika hotelů z nabídky CK Neckermann, která mně jako prodejce velice obohatila. Je samozřejmě rozdíl nabízet hotely pouze dle popisků z katalogu, nebo na základě vlastní zkušenosti. Nemůžu říci, že každý hotel mě uchvátil, samozřejmě zde bylo i několik hotelů, které ještě neprošly kompletní rekonstrukcí, ale většinou jsem byla příjemně překvapená.

I přes náročný program jsme každý den měli buď zařazený výlet či volnou zábavu. Velice rychle jsme se  seznámili s dalšími agenturními prodejci, kteří se infocesty účastnili. Většinu večerů jsme trávili společně nad skleničkou Plisky (místní lihovina podobná brandy) či vína.

Také jsme navštívili historická města Sozopol a Nessebar. V Nessebaru nám trošičku nepřálo počasí a část prohlídky nám propršelo. Ale i tak návštěva stála zato. Křivolaké uličky, původní domy, kostelíky a spoustu obchůdků a restaurací. Nakoupila jsem si zde typické produkty z bulharské růže, jeden z nejznámějších místních produktů.

Nessebar

Další večer jsme se zúčastnili tzv. Bulharské noci, která je nabízena našim klientům jako jedna z možných exkurzí. Jedná se o typický bulharský večer na venkovském statku s bohatou večeří a folklórním programem. Kromě nás Čechů se večera zúčastnili i Izraelci, Francouzi, Poláci, Rusové. Hřebem večera bylo přecházení po žhavých uhlících. Naštěstí nás nenutili, abychom si to vyzkoušeli také :-).

Ve středu ráno jsme dali sbohem Slunečnému pobřeží a vyrazili na sever do oblasti Zlatých Písků, kde jsme měli naplánovánu druhou část naší info cesty. Po cestě jsme se zastavili u Khans Tent, kde je krásný výhled na okolní pobřeží.

Ubytování jsme tentokrát měli v našem konceptovém hotelu Sentido Marea. Již při příjezdu a vstupu do hotelu jsem věděla, že tento hotel bude mým oblíbeným. Vkusně zařízený, služby na prvotřídní úrovni, které jsem popravdě v Bulharsku vůbec neočekávala. Také jejich A la carte restaurace, která je jednou za týden součástí služby All inclusive, byla vynikající. Jednalo se o moderní bulharskou kuchyni a jsem ráda, že jsme ji s kolegyněmi měly šanci vyzkoušet. Tento hotel je situován v klidnější části Zlatých Písků, opět ale není problém do centra dojít pěšky, případně se svézt malým vláčkem, který zde pravidelně jezdí. Jsou zde opět krásné pláže, jen je zde trošičku příkřejší vstup do moře a větší vlny. Což jsem zase ocenila já.

SENTIDO Marea

Zajímavá byla také návštěva Albeny, kterou jsme absolvovali v pátek. Toto přímořské letovisko, které je známé i svými léčivými prameny, vzniklo relativně nedávno, koncem 60. let minulého století a je naprosto odlišné od ostatních bulharských letovisek.  Má krásnou sedmi kilometrovou  pláž s jemným pískem, širokou místy až sto metrů. To co je ale na Albeně nejzajímavější je, že se jedná o uměle vytvořené letovisko řízené jednou korporací, která funguje nezávisle na okolí. Mají zde i svou policejní stanici, autobusové nádraží, nemocnici, atp. Většinu produktů, hlavně zeleniny a ovoce, které mají hosté v restauracích pochází od místních farmářů. Pláž je neuvěřitelně čistá, hoteliéři také přispívají finančně na ochranu přírodní chráněné rezervace Baltata, kterou je Albena obklopená. Hotely v Albeně stojí přímo na pláži nebo jsou rozesety v parcích a zeleni se spoustou květin, mají většinou typický pyramidový tvar a tudíž nabízejí hostům dostatek slunce. Nechybí zde veškeré moderní turistické zázemí jako např. tenisové kurty, golfové hřiště, fotbalový stadion, aquapark, jachting, windsurfing,atd. Celým letoviskem projíždí malé vláčky, které klienti využívají k přesunu mezi jednotlivými jeho částmi.

Na závěr bych chtěla říci, že Bulharsko mě zaujalo a dokáži si představit, že bych tu  strávila odpočinkovou dovolenou. Je pravda, že je důležité vědět v jakém hotelu si dovolenou vybrat, jelikož se zde pořád nachází dost starších hotelů z komunistické éry, jejichž vybavení je poněkud zastaralé. Na druhé straně je zde ale mnoho zrekonstruovaných či nových hotelů odpovídajících úrovní vysokému standardu západních služeb. Bulhaři jsou velice přátelští a i když kývou hlavou obráceně na ano či ne, dokážeme se s nimi snadno sblížit. Takže hurá do Bulharska!!!!!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*