Hurá na lyže do Itálie na Kronplatz

Kronplatz je lyžařské středisko v Jižním Tyrolsku v Itálii. Z dálky připomíná plešatou hlavu, a proto ho místní přezdívají Glatzkopf nebo Platte. Obojí znamená pleš.

Lyžování v Itálii / Kronplatz - zvon Alp Concordia 2000
Kronplatz – zvon Alp Concordia 2000

Díky tomu, že je Kronplatz holý, bez stromů, dá se na něm lyžovat prakticky ze všech stran. Z náhorní plošiny (2275 metrů), kterou střeží největší zvon Alp Concordia 2000, se rozbíhá na 117 km širokých a mírných sjezdovek do všech stran. Je to ideální revír pro rodiny s dětmi, začátečníky a milovníky carvingových oblouků. Také je báječné, že vleky nahradily kabinkové lanovky nebo sedačky. Všechny míří doprostřed „pleše.” Toho, kdo zdolá všechny překrásné sjezdovky, očekávají v údolí idylická místa plná italské radosti ze života. Na východě poklidný Olang, na západě rodinný St. Vigil. Bruneck na severu láká na perfektně udržované staré město s vybranými obchody, nákupní zónou a příjemnými kavárnami, které u lahodného Bombardina navodí pomalý italský život. Odtud krásně uvidíte zaoblenou horu, kterou svírají špičaté vrcholky Dolomit a hlavní alpský hřeben. Kronplatz hýčká sníh a slunce.

Messnerovo muzeum

Určitě vám na vrcholu neunikne nová futuristická stavba, složená ze tří set osmdesáti betonových panelů, z nichž každý je jiného tvaru. Je téměř celá zapuštěna do skály. Jedná se o šesté muzeum italského horolezce Reinholda Messnera, rodáka z Jižního Tyrolska. Muzeum je věnované horám a projektovala ho slavná architektka Zaha Hadidová. Obrovská okna v muzeu směřují na hory, které mají pro Messnera nějaký zásadní význam. Z jednoho okna tedy návštěvníci uvidí nejvyšší horu Jižního Tyrolska, Ortler (3905 metrů), nebo Marmoladu (3342 metrů), kam horolezec podnikal náročné výstupy v 60. letech.

Lyžování v Itálii / Kronplatz - Messnerovo muzeum
Kronplatz – Messnerovo muzeum

Sáňkařské dráhy

Kolem Kronplatzu se o dobrou náladu stará i tucet vzrušujících sáňkařských drah. Nejdelší se táhne sedm kilometrů z Brunstalmu do Olangu. Kratší, ale stejně krásná je každý čtvrtek osvětlená dráha Panorama. A kdo nechce sáňkovat, může vnímat čistý vzduch, idylické lesy a krásnou přírodu při báječných vandrech na sněžnicích. Víc než 100 kilometrů značených výletních stezek osloví jak rodiče, tak jejich děti.

Vlakem až ke sjezdovce

Lyžování v Itálii / Kronplatz - lanovka Belvedere
Kronplatz – lanovka Belvedere

Ubytovat se můžete prakticky kdekoli v okolí a dojíždět vlakem, protože zastávka je přímo pod vlekem. Lyžaři za vlak nic neplatí, pokud jsou ubytováni v Jižním Tyrolsku. V každém ubytovacím zařízení totiž dostanete k pobytu kartičku na vlak zdarma. Lyžařská střediska můžete střídat. Vlakem odtud dojedete například i po třiceti minutách na Helm propojený s Rotwandem.

Rady na cestu:

  • Dojedete sem pohodlně po dálnici přes Plzeň, Regensburg, Mnichov, Brenner a sjedete na Brixen, silnice 49 do Brunecku. Cesta trvá 7 hodin.
  • Skipas stojí 44 EUR pro dospělého a 31 EUR pro děti.
  • Novinkou loňské sezóny je ultra-moderní kabinová lanovka Belvedere pro 15 osob s bezplatným wifi připojením ve všech kabinách, takže můžete po celou jízdu zdarma surfovat po internetu.
About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456