Francie – země elegance a harmonie

Paříž

Francie po staletí představovala kulturní a vojenskou velmoc a v současnosti je druhým nejvýznamnějším členem Evropské unie. Je rozlohou největší zemí západní Evropy a v mnoha ohledech ovlivňovala celý kontinent a v koloniálních dobách také téměř celý svět.

Francie leží ve výhodné poloze omývána na západě Atlantským oceánem, severozápadě průlivem La Manche a na druhé straně, na jihu, mořem Středozemním. Hranici se Španělskem na jihozápadě tvoří Pyreneje, na jihovýchodě s Itálií Alpy a na východě se Švýcarskem pohoří Jura.

Francie

 

Úrodné nížiny na severu a na západě stoupají ke kopcům porostlým hlodášem a vřesem, na více chráněných místech rostou duby. Severovýchodní oblasti a většina Pařížské pánve má sprašové půdy s nesouvislými smíšenými lesy. Západní svahy a plošiny Francouzského středohoří pokrývají bujné pastviny a horské louky. Největší komplexy převážně jehličnatých lesů se vyskytují v oblasti Landes jižně od Bordeaux. Na jihovýchodě roste typická středomořská vegetace porostů oliv, zimostrázu, tymiánu, rozmarýnu a korkového dubu. V sušších oblastech se vyskytují charakteristické zakrslé houštiny garigues a maquis (makchie). Unikátní zvířenu reprezentují kozorožec v Alpách, medvěd a vlk v Pyrenejích, volavky, plameňáci a množství stěhovavých ptáků v deltě Rhóny (Camargue).

Francie je také známá svou výrobou vína, je druhým největším pěstitelem vinné révy hned po Itálii. Největší vinice se nacházejí v oblasti Languedoc, nejcennější a zároveň asi nejznámější šumivá vína zase pocházejí z oblasti Champagne.

Francie

Byla domovem ohromného množství známých lidí a dodnes tu stojí mnoho slavných a významných historických budov- kostelů, chrámů, paláců či zámků.  Mnoho lidí však do Francie přicestuje výhradně kvůli rekreaci. Ti vyhledávají především pobřeží Středozemního moře, kde je slunečné a teplé počasí takřka zaručeno.

Přirozeným cílem většiny turistů je hlavní město Paříž. Tady kromě dlouhých ulic obklopených obchůdky narazíte na spoustu historických památek, mnoho z nich je dnes zapsáno na seznam historického dědictví UNESCO.

Nejznámější památek a zároveň ikonou Paříže je Eiffelova věž, postavená koncem 19. století. Za návštěvu jistě stojí také katedrála Notre-dame, Vítězný oblouk nebo muzeum Louvre, které skýtá množství jedinečných uměleckých skvostů.

Paříž

Mimo hlavní město stojí za vidění například zámky na Loiře, ovšem zajímavé a ojedinělé památky a budovy najdete snad ve všech koutech země.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*