Fascinující Rás al-chajma

Dubaj zná každý, ale méně lidí už ví, že jen 45 minut autem severně se rozprostírá další krásná destinace Rás al-chajma. Ta nabízí mnohem víc.

Více než 7 000 let fascinující historie a kultury v kombinaci s úchvatnou krajinou předurčuje emirát Rás al-Chajma, který dříve nesl název Julfar a leží nejseverněji ze Spojených arabských emirátů, k tomu, aby byl špičkovou destinací k odpočinku, aktivnímu vyžití a dobití energie. V této idylické destinaci, kde člověk takřka omládne, se návštěvníci mohou těšit z takřka celoročního sluníčka a úžasných výhledů – od pobřeží, nad kterým se tají dech, přes vegetací bující lesy, poušť v barvě syté terakoty a úrodné oázy, po dramatické a působivé pohledy na pohoří Hajar a nejvyšší horu země, Jebel Jais, kde se teploty pohybují v průměru o deset stupňů níže než jinde v SAE, a které bylo redakcí TripAdvisor vyhlášeno za nejoblíbenější místo v celém emirátu.

Nudit se nebudete

V tak rozmanité krajině se dá dělat téměř cokoli – vyberou si návštěvníci všech věkových skupin i zájmů. Nabízí se plážové resorty pro rodiny i luxus vyhledávající klientelu, kde si můžete užívat odpočinek na pláži, věnovat se vodním sportům, zahrát si golf na pobřeží nebo se vydat na projížďku na koních nebo velbloudech po 64 kilometrů bílých písečných pláží. K oblíbeným výletům patří projížďka na kajaku mangrovníkovými pralesy, kde se můžete kochat skrytým světem ptactva a vodních živočichů. Oblíbené je pouštní safari na obrovských písečných dunách, výpravy za unikátními starověkými kulturními památkami, delikatesami místní kuchyně, ale také výlety na kolech, adrenalinové túry a trekking do hor, kde můžete zkusit i via ferratu a zip line dráh vedoucí nad skalistými průrvami pod horou Džabal Bil Ajs, která se tyčí do výšky téměř 2 000 metrů nad mořem.

Památky, které stojí za návštěvu

Národní muzeum

Národní muzeum v Rás al-Chajma sídlí v bývalém opevněném paláci královské rodiny Al Kasimi, která byla u moci do roku 1964. Budova byla kompletně zrekonstruována a návštěvníci zde mohou poznávat historii emirátu v podobě artefaktů, z nichž některé jsou ze sedmnáctého století a z doby portugalské a holandské okupace.

Stráž na vrcholu hory

Na sever od Rás al-Chajma si návštěvníci mohou prohlédnout pevnost Dhayah z 19. století a její přilehlou oázu. Fascinující příběh pevnosti zažijete svým vlastním tempem nebo v rámci organizované prohlídky, doporučujeme však vyšplhat až nahoru. Stavba byla původně postavená v 19. století jako pevnost chránící proti nájezdníkům. Dhayah dává nahlédnout do dobrodružné historie Rás al-Chajma na pozadí více než čtyř tisíc let archeologického vývoje. Dhayah je také symbolem současné podoby emirátu. Její vyvýšená poloha nabízí úchvatný výhled na akáciový les, tradiční palmové zahrady, přírodní rezervaci khor Hulayla, ostrov Hulayla a historické město Ramsf Rás al-Chajma, které je ohraničeno Arabským zálivem a pohořím Hajar.

Záhada Červeného ostrova

Ostrov Al Jazirah Al Hamra (Červený ostrov), který je zajímavý zejména svojí historií lovu perel na počátku dvacátého století, stále obklopuje záhada. Traduje spousta mýtů a legend, proč příslušníci kmene Al Zaab, jednoho z největších v Rás al-Chajma, najednou opustili jako jeden muž tento dobře situovaný a prosperující přístav. Do doby, než se federální vláda rozhodla obnovit těžbu ropy, byl ostrov oblíbeným domovem lidí z emirátů. Al Jazirah Al Hamra dostal jméno po svých hliněných stavbách v korálové barvě. V tomto stylu místní architektury je zde mešita, větrné věže, dvory
a domy, které zaujmou hvězdami na svých oknech a masivními dřevěnými dveřmi.

Nakupování na tradičním trhu

Staré město lemované pobřežím přímo vybízí všechny smysly k vnímání obrazů, vůní a zvuků pravé Arábie. Návštěvníci i místní směřují na tradiční souq (trh), kde lze nakoupit nebo se jen kochat úžasnou nabídkou „východního“ zboží – od řemesel a suvenýrů, přes opulentní tkaniny, zlaté šperky, až po byliny a koření. Na nedalekém rybím trhu zase najdete nejčerstvější úlovky přímo z rybářské lodi.

Idylická oáza

Beduínský tábor v oáze uprostřed červených dun Rás al-Chajma nabízí autentický odpočinek ve stylu beduínských tradic ve stanu z kozí srsti, na typických vyšívaných polštářích, zatímco se v „pískové“ peci připravují chutné arabské masové pokrmy. O zábavu hostů se starají místní tanečníci a zpěváci. Hosté si mohou vyzkoušet jízdu na velbloudu, v offroadech na dunách i lyžování na písečné duně. Jako suvenýr si odvezou tetování z henny.

Mešita a královský palác

Ve Starém městě zavítejte do historicky zachovalého paláce bývalého vládce emirátu, Šejka Saqr bin Mohammed Al Qassimiho, a zajímavé mešity Mohammed bin Salem, která je jedinou dochovanou mešitou v emirátu bez minaretu. Mešita má stále ještě původní modlitební plošinu, odkud imám svolával věřící z blízké vesnice k modlitbě.

Důležité informace:

  • Rás al-Chajma je jen 45 minut cesty autem od mezinárodního letiště v Dubaji. Návštěvníci z Dubaje se do emirátu mohou také dostat za 25 minut hydroplánem společnosti Seawings.
  • Na letiště v Rás al-Chajma létá stále více charterových leteckých společností.
  • Ubytovat se můžete v luxusních hotelech jako Waldorf Astoria, Ritz-Carlton, DoubleTree by Hilton, Hilton, Rixos nebo Rotana, ale i v levnějších hotelových konceptech.

-Více na www.rasalkhaimah.ae

Foto: Rás al-Chajma Tourism Development Authority

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*