Eurovíkend v Barceloně: Rady a tipy od Terky Hrychové

S přítelem jsme se rozhodli využít listopadového státního svátku a vyrazili ve čtvrtek do Barcelony. Po příletu jsme si na informacích na letišti zjistili, jak se nejrychleji a nejlevněji dostaneme do centra. Nejlepší variantou pro nás byl vlak, který nás za půl hodiny pohodlně dovezl do stanice Passeig De Gràcia, ze které jsme to měli už jen cca 10 minut pěšky k našemu ubytovacímu zařízení. Nechtěli jsme promarnit ani chvilku, a tak jsme jen na pokoji nechali kufry a vyrazili směrem na pláž La Barceloneta. Sedli jsme si do písku a užívali si pohled na moře. Ve vlnách se hemžili surfaři.

Na nebi letělo každých 5 minut letadlo. Atmosféru kazili akorát černoši, kteří nám nabízeli pivo, suvenýry a selfie tyče. Na zpáteční cestě jsme se procházeli po známé ulici La Rambla plné živých soch, prodejců suvenýrů a restaurací. Nenechali jsme si ujít ani secesní tržiště La Boqueria, které hrálo všemi barvami a vůněmi. Různorodé ovoce, barevné koření a stále ještě živí mořští živočichové hýbající se na stole byli všude. Pak jsme se ještě zašli podívat do obchodu Desigual a vyfotili si barevně osvětlenou fontánu na náměstí Plaça de Catalunya.

V pátek jsme měli naplánovaný program ve znamení katalánského architekta A. Gaudího. Přivstali jsme si a o půl desáté se ocitli před nejvýznamnější stavbou Barcelony, nedokončeným chrámem Sagrada Familia. Za život jsem navštívila již řadu katedrál, nicméně tato mě velmi oslovila svou originalitou a majestátností. Moc se mi líbily pestrobarevné vitráže, hra světel, křesťanská symbolika a všudypřítomná inspirace z přírody, která Gaudího zaujala již v mládí. Stavba je to skutečně obrovská. Práce na ní začaly již v roce 1882 a trvají dodnes. Dle plánu má být dokončena v roce 2026 (na sté výročí od Gaudího smrti).

Poté jsme se metrem přesunuli na zastávku Vallcarca, odkud jsme se pěšky vydali nahoru do kopce k parku Güell. Cestou mě zaujalo několik venkovních eskalátorů, které nám ulehčily výšlap. Samotný park o rozloze 17,8 hektarů navrhl opět A. Gaudí a osobitý styl tohoto architekta je možné vidět na každém kroku. Ráda bych zmínila alespoň sloupořadí se sloupy ve tvaru stromů, barevné mozaiky z keramických střepů nebo skla a draka hlídajícího hlavní schodiště. Navštívili jsme i dva domy stojící u hlavního vstupu do parku.

Poté jsme vystoupali do kopce a z nejvyššího místa parku si pořídili hezké snímky Barcelony. Už tak moc pěknou atmosféru zpříjemňovali pouliční muzikanti s kytarou. K večeru jsme si v centru Barcelony tentokrát jen zvenku prohlédli další známá Gaudího díla – budovu Casa Batlló, která je považována za Gaudího nejsecesnější stavbu, a budovu Casa Milà (La Pedrera). Nabitý den jsme ukončili krásným představením flamenca. Na temperamentního zpěváka, kytaristu a hrdou tanečnici v krásné sukni vzpomínám ještě teď.

Sobotní dopoledne jsme strávili ve starobylé gotické čtvrti Barri Gòtic. Srdcem čtvrti je náměstí Plaça Reial, kde se nacházejí palmy a množství obchůdků a restaurací v podloubí. Dále jsme se pokochali krásnou barcelonskou katedrálou (Catedral de Barcelona), kterou v průvodci najdete i pod označením La Seu. Je zasvěcena svaté Eulálii. Kromě gotické architektury mě zaujala i zahrádka, na kterou jsme se dívali z křížové chodby.  Promenádovaly se tam husy, které jsou prý symbolem umučení svaté Eulálie.

Po poledni jsme se vydali na kopec Montjüic. Jestliže vás bolí nohy, můžete využít i lanovku, která vede nad přístavem až na Montjuïc. My jsme zvolili pěší variantu. Odměnou za vynaloženou námahu nám byl pěkný výhled na celou Barcelonu. Kromě toho tam jsou krásné parky, několik muzeí a botanická zahrada. Zašli jsme se podívat i k pevnosti Castell de Montjuïc, odkud byl výhled na nákladní přístav. Vrchol Montjüic je významný i proto, že se zde v roce 1992 konaly letní olympijské hry. Pokud vás sport hodně zajímá, můžete navštívit tamější muzeum, které se této sportovní události věnuje. My jsme neměli čas, tak jsme se alespoň zašli mrknout na olympijský stadion. Pak jsme se přesunuli k Národnímu paláci (Palau National), ve kterém sídlí Národní muzeum katalánského umění (Museu Nacional d´Art de Catalunya). Pod ním se nachází řada vodních kaskád.

Vydali jsme se dolů z kopce, po pravé ruce jsme měli veletržní areál. Následovala kratičká návštěva barcelonské arény na náměstí Plaça Espanya. V roce 2011 se v ní naposled konaly býčí zápasy. Nyní se zde nachází nákupní centrum. Na večeři jsme zašli do restaurace a objednali si paellu s krevetami a sangríu. Zlatým hřebem večera bylo fontánové představení Magické fontány. Fontána Font màgica úžasně hrála všemi barvami a tryskající vody různě měnily své tvary. To vše se odehrávalo za zvuků nejprve moderní, pak vážné hudby. Na tuto skvělou vodní show budu ještě dlouho vzpomínat!

Nedělní dopoledne pak bylo ve znamení shánění suvenýrů, ale stihli jsme i splnit resty. Koupili jsme si tradiční masový kornout, prošli si bleší trh na náměstí Plaça Reial, zastavili se na malebném náměstí Plaça del Rei a naposled se šli projít k moři. U přístavu Port Vell jsme si vyfotili sloup se sochou Kryštofa Kolumba. Pak už jsme jen pospíchali na letiště.

DOPORUČENÍ

  • Kupte si lístek T-10 a cestujte metrem po Barceloně výhodněji. Jízdenka vás aktuálně vyjde na 9,95 EUR a můžete s ní absolvovat až 10 jízd. Výhodou je i fakt, že ji můžete sdílet s vaším spolucestovatelem.
  • Objednejte si vstupenky do známých památek dopředu online. Např. v případě chrámu Sagrada Familia se tak vyhnete dlouhým frontám u pokladen.
  • Na představení Magické fontány se dostavte s předstihem. Budete si moci zabrat místa vepředu a pořídíte tak skvělé fotky bez rušivých hlav diváků.
  • Zajděte se podívat na flamenco. Hudebně-taneční vystoupení temperamentních Španělů vás určitě bude bavit. My jsme zvolili nabídku z www.flamencobarcelona.com a nelitovali jsme.
  • Dávejte si dobrý pozor na své věci. Barcelona je bohužel známá i svými vynalézavými kapsáři.
  • Smlouvejte ceny v obchodech se suvenýry! Nám se nenásilně povedlo dostat se až na polovinu ceny.

Kam dál? Přečtěte si náš článek o Valencii, městě květin, světla a lásky.

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*