Egypt: země pyramid, faraonů a arabských koní

Egypt se rozkládá na více než milionu čtverečních kilometrů, pro představu je skoro třináctkrát větší než Česká republika. Sousedí s Izraelem, Libyí a Súdánem, jeho severní hranici tvoří Středozemní moře a východní moře Rudé.

Co se historie území týče, údolí Nilu bylo místem trvalého lidského osídlení už od paleolitu, okolo 6. tisíciletí př.n.l. se zde začaly objevovat první velké stavby. Nejranější známý doklad egyptských hieroglyfických nápisů je datován okolo roku 3200 př.n.l. a byl objeven na keramické lodi z období Naqada.

Na přelomu letopočtu byl Egypt bezmála dvě stě let pod nadvládu Peršanů a od roku 30 př.n.l. se stal Egypt pro změnu provincií Říma. Než se Egypt stal v roce 395 částí Byzantské říše, byl navštíven svatým Markem Evangelistou, který do země přinesl křesťanství. V roce 1922 sice Egypt získal nezávislost na Velké Británii, ale úplnou suverenitu si vydobyl až po druhé světové válce.

Egypt leží v jiném časovém pásmu než Česká republika, podle zimního nebo letního času je nutné oproti našemu pásmu připočítat dvě nebo tři hodiny.

Před cestou do země je nutné zažádat o vízum. To za vás zpravidla vyřídí cestovní kancelář nebo si ho můžete vyřídit na letišti v Káhiře či na egyptské ambasádě v Praze. Podmínkou bezproblémového přicestování je také cestovní pas s platností alespoň šest měsíců od data žádosti o vízum. Hodit se může i informace, že egyptské celní předpisy zakazují dovážet do země potraviny, alkohol, pornografii, zbraně a drogy a také vyvážet ze země památky a nezpracované zlato.

Mezi největší zajímavosti, které Egypt proslavily, jsou pyramidy, okázalé hrobky faraonů, nebo Sfinga, nejmohutnější socha v Egyptě zasvěcená faraonu Rachefovi. Egypt je zároveň jedním z největších center chovu arabských koní na světě s velkými státně kontrolovanými chovnými farmami pod záštitou Egyptské zemědělské organizace.

Pokud zůstaneme u zvířat, mezi nejvíce vyskytované v Egyptě patří velbloudi, buvoli a osli. Ve volné přírodě stále můžeme nalézt gazely, šakaly, tarbíky, pouštní lišky, nejrůznější ještěrky a plazy či jedovaté hady.

Pokud jste muž, nebuďte překvapen, když vás jiný muž chytí za ruku či paži. Toto chování není u místních tabu a rozhodně si ho nevysvětlujte jako homosexuální chování. Buďte připraveni, že vám Egypťané budou při konverzaci poskytovat mnohem méně osobního prostoru, než na který jste možná zvyklí.

Zážitky z Egypta s námi sdílela i naše Quality koordinátorka, Petra Bartáková. Proč se do Egypta vrací a kam se chystá letos?

Egypt a Rudé moře – pro mě nejkrásnější místo k potápění a šnorchlování. V květnu jsem opět vycestovala do Egypta oblasti Marsa Alam a absolvovala potápěčské safari na jedné z nejlepších lodí Exocet. Prožila jsem na lodi úžasný týden , během kterého jsem viděla spoustu nádherných potápěčských lokalit, barevných korálů, nespočet druhů ryb a především želv, delfínů a malých žraloků. Hlavně jsem si odvezla spoustu krásných a především nezapomenutelných zážitků. Zatím přesně nevím, kam povedou moje další cesty, ale osobně mě velice láká ostrov Réunion a to především kvůli nádherné přírodě, horám a samozřejmě plážím.

A nakonec – nezapomeňte si doma smysl pro humor a chuť objevovat. Egyptská mentalita je poněkud jiná; může vás vytočit jejich jiné vnímání času nebo způsob obchodování. Egypt vás naučí nevšímat si malých každodenních problémů a vychutnávat život.

TIP UBYTOVÁNÍ: Podívejte se na naší nabídku zájezdů do Egypta.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*