Egypt – pláže, moře, muzea

Snorkelers Ras Zaatar Sharm El Sheikh.

Fantasticky bohatá historie, dechberoucí archeologické památky, lákavé pobřeží Rudého a Středozemního moře, vynikající podmínky pro potápění a záruka slunečného počasí  – to všechno láká cestovatele do Egypta.

Zejména letoviska Hurghada a Marsa Alam poskytují možnost nádherného potápění a pohodového koupání. V drtivé většině zdejších čtyř a pětihvězdičkových hotelů se o vás skvěle postarají a vy si budete užívat klidný a příjemný odpočinek.

Nicméně – aby váš pobyt nebyl jen o hotelu a jeho bezprostředním okolí, poskytneme vám pár tipů co ještě podniknout kromě odpočinku na slunné pláži a potápění.

Hurghada Grand Aquarium

Pokud jste ubytováni v Hurghadě, určitě se do Hurghada Grand Aquarium vydejte. Můžete zde vidět velké množství podmořských živočichů včetně rejnoků a žraloků. V hotelu vám nejspíš doporučí, abyste Aquarium navštívili kolem jedenácté dopoledne, protože od 11:00 do 11:45 zde personál kousky syrového masa krmí žraloky. Nicméně otevřeno tu mají každý den od devíti ráno do sedmi hodin večer.
Hned u vchodu, ještě před tím, než začnete tímto obřím mořským akváriem procházet, se vás místní fotograf zeptá, jestli chcete udělat fotoreportáž z vaší návštěvy. Pokud souhlasíte, získáte na konci prohlídky CD se sérií kvalitních fotografií. Cena za focení je na osobní domluvě, ale nebývá kdovíjak veliká.

royalsafari.net

Káhira – pyramidy v Gíze

Být v Egyptě a nevidět pyramidy? Jediné, co vám v tom může zabránit je vzdálenost. Z Hurghady je do Káhiry poměrně dlouhá cesta, vyjíždí se na tento výlet už hodně časně ráno, návrat do hotelu v Hurghadě nebo v Marsa Alamu je až pozdě večer. Nicméně pyramidy a Sfinga jsou zlatým hřebem itineráře každého cestovatele. Připomínáme předem – pyramidy vás ohromí, takže do fotoaparátu určitě umisťte novou a zcela prázdnou paměťovou kartu.
Pyramidy byly monumentálními hrobkami, které měly oslavovat moc a velkolepost faraónů i po jejich smrti. Hlavní vchod k pyramidám je pokračováním ulice al Haram, která de facto vede skoro až k patě Chufuovy pyramidy. Po levé straně u vchodu je turistická kancelář, kde si můžete v klidu zjistit oficiální ceny za projížďky na koních a velbloudech. Platí se zde dvojí vstupné – jak pro vstup do celého areálu na Gízské plošině, tak potom jsou zde zvlášť i vstupenky do pyramid.
Vstupenka na planinu stojí 20 egyptských liber (v arabštině giné), vstup do Velké pyramidy vás přijde na 40 egyptských liber. Pozor – abyste mohli fotit uvnitř pyramidy, je nutné si za 10 egyptských liber zakoupit takzvaný „fotolístek“ – povolení k fotografování.

Egyptské muzeum

Budete-li už v Káhiře, určitě nezapomeňte navštívit Egyptské muzeum. Jeho velikost je ohromující. Více než 100 sálů je zaplněno těmi nejskvostnějšími poklady, které byly v Egyptě nalezeny. Je zde přes sto tisíc uměleckých předmětů, třpytivých šperků a zlatých ozdob faraonů.
Určitě zde navštivte Tutanchamónovu galerii (první patro). Uvidíte zde kupříkladu faraonův lví trůn, který je pokrytý zlatem a vykládaný drahokamy. Je tu i velké množství zlatých soch, které byly nalezeny v Tutanchamónově hrobce a měly mu pomáhat na jeho cestě do posmrtného života.
V Egyptském muzeu musíte vidět i část se šperky ze starověkých říší (přízemí, místnost 4), kde jsou třeba nádherné náramky s polodrahokamy, opasky faraónů, ženské ozdoby… Nejkrásnější je bezesporu diadém, který patřil Sithathor Yunet – zlatá čelenka zdobená tyčící se kobrou a vykládaná mnoha polodrahokamy.
V Egyptském muzeu najdete i velkou řadu mumií, jak lidských, tak zvířecích.

blaineharrington.photoshelter.com

Luxor a Karnak

Zde je rozhodně jeden z nejvíce impozantních náboženských komplexů na světě, místo, kterému se na Zemi žádné jiné nepodobá. To, co dnes nazýváme souborně jako Luxor, jsou ve skutečnosti tři sousedící oblasti – samotné město Luxor, vesnice Karnak a monumenty a nekropole antických Théb na západním břehu Nilu.
Výlet sem si určitě objednejte. Najdete zde nádherný Luxorský chrám postavený faraonem Amenhotepem III. Před chrámem začíná alej sfing, která vede až k chrámům v Karnaku vzdáleným necelé tři kilometry severním směrem.
Určitě zde navštivte i velkou sloupovou síň, což je jedna z největších religiózních staveb, jaké kdy byly postaveny. Rozkládá se na rozloze 5 500 metrů čtverečních a halu tvoří „les“ 134 k modrému nebi se tyčících sloupů s hlavicemi ve tvaru papyru. Najděte si tam tiché místo a představujte si – stejně jako staří Egypťané – že jste se ocitli v nějakém papyrusovém porostu na březích Nilu.
Pokud budete v Luxorua Karnaku i večer, určitě se nezapomeňte projít kolem zdejších osvětlených památek i za tmy. Iluminace je zde velice krásná a působivá, zvláště alej Sfing je nádherně osvětlená.
Dostali jste v Luxoru hlad? Máte zde možnost najíst se v restauraci Sofra (ulice Mohammeda Farída 90). Situovaná je v domě ze třicátých let minulého století a je stranou od všeho turistického ruchu. Dům je plný starožitného orientálního nábytku a na jídelním lístku najdete všechna tradiční egyptské pokrmy, jimž vévodí místní specialita – nadívaný holoubek.

Ahwy

Přestože ahwa (kavárna) získala svůj název z arabského slova káva, je zde překvapivě běžnějším nápojem čaj, a to zejména ten mátový. Pokud si objednáte kávu, přinesou vám ji silnou, uvařenou v džezvě a lehce oslazenou.
Se šálkem nápoje na nevelkém plechovém stolku a bublající vodní dýmkou vedle sebe se v ahwě snadno přenesete přímo do místního stylu života a vychutnáte si zdejší nezaměnitelný kolorit. V dnešní době již ahwy nejsou v Egyptě jen pro muže, zejména v turistických letoviscích se z nich stala elegantní místa pro všechny. Určitě vás sem naláká vůně ovocného tabáku z vodních dýmek a srdečná, usměvavá obsluha…

cairoscene.com

Kde se ubytovat

Úplně nejlepší je jet do Egypta se spolehlivou cestovní kanceláří a ubytovat se v hotelu se stravováním all inclusive. Pokud byste jeli soukromě, riskujete, že byste třeba při ubytování mohli narazit na nespolehlivé lidi, kteří by se s vámi zprvu domluvili na jedné částce, ale potom, při vašem odjezdu, by za ubytování požadovali jinou, podstatně vyšší cenu. To se vám s cestovkou stát nemůže.
CK Neckermann například nabízí pobyt v novém hotelu Harmony Makadi Bay v letovisku Hurghada. V areálu hotelu je hezká zahrada, dva bazény a celý tento resort se nachází přímo u břehu Rudého moře.

Navštivte Egypt – i na počátku jara zde panuje příjemné léto!

Přečtěte si také o potápěčském safari v Egyptě od naší kolegyně Petry Bartákové.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*