Dračí jeskyně na Mallorce

Budete-li na dovolené na Mallorce, určitě si zařiďte půldenní výlet a nenechte si ujít krásný, impozantní areál veřejně přístupných Dračích jeskyní. Stojí opravdu za návštěvu, nebudete litovat. Jsou unikátní, krásné a najdete v nich jedno z největších podzemních jezer na světě.

Jeskyně najdete na východním pobřeží ostrova, na trase mezi městem Manacor a malebným přístavem Porto Cristo.

První písemná zmínka o těchto impozantních jeskyních plných stalaktitů a stalagmitů je už z roku 1338! Takže místní obyvatelé už dávno pradávno dobře věděli, že se zde tyto jeskyně nacházejí. Možná do nich ve světle středověkých loučí někteří odvážlivci i nesměle nahlíželi. Tato zmínka o Dračích jeskyních se objevila ve zprávě guvernéra Rovenara Rovera, kterou tehdy adresoval starostovi městečka Manacor.

Ve středověku se však lidé do Dračích jeskyní obecně báli, proto je raději moc neprozkoumávali. Teprve roku 1896 se do detailního prozkoumání Dračí jeskyně pustil francouzský kartograf a zakladatel speleologie Éduard Alfred Martel, který mimo jiné objevil nových devět prostor a hlavně – obrovské podzemní jezero o délce téměř 200 metrů a šířce kolem 35 metrů. Dnes je toto jezero považováno za jednu největších podzemních vodních ploch na světě. Jezero na některých místech hluboké až 12 metrů.

V roce 1935 katalánský elektroinženýr C. Buigas navrhl a realizoval velkolepý projekt efektního osvětlení uvnitř jeskyní, včetně osvětlení samotného podzemního jezera. Prohlídka Dračí jeskyně trvá přibližně hodinu a za tuto dobu ujdete asi 1 300 metrů. Teplota uvnitř jeskyní je 20°C a vlhkost přibližně 80 %.

Dračí jeskyně

V průběhu návštěvy vás mimo jiné čeká koncert klasické hudby hudebníků plujících na loďkách po jezeře. Tento koncert trvá asi 12 minut (uslyšíte skladby Mozarta a Beethovena), je to živá hudba, kterou přímo před vámi zahraje kvarteto hudebníků, nacházející se na loďkách plujících po jezeře. Bezprostředně poté vás čeká další zážitek – sledujete hru světel z reflektorů, které připomínají východ slunce nad podzemním jezerem. Potom vy se sami přepravíte na loďkách napříč tímto podzemním jezerem.

V průběhu prohlídky je možné fotografovat, ale bez použití blesku, je možné i natáčet cokoli na videokameru. Pouze koncert na jezeře nelze zaznamenávat, kvůli tomu, aby nebyla porušena autorská práva hudebníků.

Vstupné do Dračí jeskyně stojí 14,50 euro pro dospělou osobu a 7,50 euro pro děti od 3 do 12 let.

Na vstupence je výrazně napsaná doba, kdy začíná prohlídka. Přibližně 10 minut předem je nutné být u vchodu do jeskyní. (Vchod se nachází asi 200 metrů od pokladen.) Parkování vedle jeskyní najdete  na zdejším vyhrazeném parkovišti a je zcela zdarma.