Dovolená se psem v zahraničí, aneb co je potřeba zařídit

Cestovat se psem není jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. V zahraničí platí mnoho pravidel, které musí pes splňovat. Připravili jsme pro vás pár tipů, co je potřeba zařídit při cestování se psem do zahraničí a na co nezapomenout.

Identifikace zvířete

Pes ještě než vyjede do zahraničí musí být označen mikročipem. Označení mikročipem provádí veterinární lékař vašeho pejska. V současné době platí normy ISO 11 784 a 11 785, které mají určité kvalitativní požadavky na čtecí zařízení. V případě, že mikročip nesplňuje požadavky kvality je třeba, aby majitel zajistil pro svého psa správné čtecí zařízení. Pes může být také tetován. Toto označení se uznává v případě, že byl pes tetován před 3. červencem 2011 a je čitelné.

POZOR: Pokud cestujete do Chorvatska, je nutné, aby byl váš pes označen pouze mikročipem.

Označování mikročipem by mělo probíhat ještě před očkováním proti vzteklině a také před vlastním vydáním pasu.

Pas

Jedná se o jednotný doklad platný ve všech členských státech evropské unie. Pas je vždy označen kódem země. Pro Českou republiku platí písmena CZ. Dále má pas pořadové číslo, které přiděluje Státní veterinární správa. Pas je obvykle vydáván soukromým veterinárním lékařem, který má oprávnění pro vydání pasu a je registrovaný u krajské veterinární správy.

Od 29 prosince jsou vydávány pasy v novém vzoru, nicméně pasy vydané před tímto datem jsou stále platné.

Očkování proti vzteklině

Pes by měl být očkován proti vzteklině do 12 týdnu stáří. Očkování obvykle provádí soukromý veterinární lékař. Vakcína proti vzteklině by měla být inaktivovaná a měla by obsahovat předepsané látky. Pro vycestování se zvířetem se tak za platné očkování proti vzteklině považuje:

  • 21 dní po provedení očkování, které je podle vakcinačního schématu požadovaného výrobcem.
  • Nebo ode dne přeočkování, pokud byla daná očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování. Toto přeočkování je považován za základní, a to pokud neexistuje veterinární doklad, který potvrzuje předchozí očkování.

Pokud vlastníte štěňátko do 16 týdnů, pak je třeba se informovat o speciálních podmínkách vycestování s ním do zahraničí.

Pes v autě

§ 52 zákona o “přepravě nákladu” v odstavci č. 5 uvádí: “Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob, ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Nicméně zákon nesděluje co pro bezpečnost při přepravě psa je potřeba učinit. Vše je tedy na posouzení policisty při silniční kontrole.

Abyste splnili zákon, doporučujeme používat následující bezpečnostní zařízení pro přepravu psa:

  • automříže
  • přeprava autoklece, případně boxy
  • bezpečnostní autopás pro psa

Auto síť bohužel často slouží pouze jako vizuální zábrana, neboť ji pes může snadno prokousat.

Majitelé pejska by měli myslet na to, že při cestování autem se psem do zahraničí, je potřeba dělat častější přestávky, neboť pejsek se potřebuje proběhnout, vyvenčit a napít. Nikdy nenechávejte psa samotného v autě, případně mu nezapomeňte otevřít okénko.

Pokud váháte, jakou destinaci pro dovolenou se psem zvolit. Podívejte se na přehled 6 destinací přizpůsobených pro pejsky. 

Přečtěte si také náš článek s tipy pro cestování autem do zahraničí.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*