Dovolená v Bulharsku – nejvyšší kvalita za přiměřenou cenu

Bulharsko už zdaleka není tou socialistickou zemí, kam starší generace ještě před lety jezdily na dovolenou, protože “jinam to prostě nešlo”. Bulharsko se nyní stalo výjimečně dobrou destinací, která nabízí vysokou kvalitu ve čtyř a pětihvězdičkových hotelech za poměrně nízkou cenu. Chcete-li si užít krásný odpočinek se skvělým opalováním na prostorných, čistých písečných plážích s jemným pískem – pak Bulharsko je momentálně ta nejlepší volba.

Pokud vše trochu zjednodušíme, lze přímořská letoviska v Bulharsku rozdělit na tři hlavní části. Asi nejpopulárnější je jižní část zdejšího přístupu k moři, kterému vévodí proslulá letoviska SLUNEČNÍ POBŘEŽÍ a SVETI VLAS a k nim neodmyslitelně náležící přilehlý malebný poloostrov Nesebr plný historických památek.

Střední část pobřeží Černého moře se nachází skoro přesně na půli cesty od Burgasu do Varny: nese název OBZOR. Tohle příjemné letovisko je poměrně malé, ale dobře vybavené a pyšní se moderními a velice kvalitními hotelovými komplexy s výborným vybavením.

V severní části Bulharska, nedaleko rumunských hranic, několik kilometrů od Varny, pak najdete známé letovisko ZLATÉ PÍSKY, kousek od něj legendární ALBENU. Zde je mořské pobřeží nejmalebnější. Vždyť se tu natáčela i celá řada hraných filmů, jak amerických, tak francouzských, bulharských… ba i český snímek Morgiana.

Písečné pláže – velká deviza

Pláže jsou ve všech těchto místech z 99% písečné, s nádherným, jemným pískem. I vstupy do moře jsou písečné a pohodlné. Většina pláží v celém Bulharsku je skvěle vybavená vším potřebným pro turisty – počínaje bary a restauracemi, kde za celkem slušný peníz seženete vychlazené nápoje a zmrzlinu, někdy dokonce i chutný oběd, a konče pobřežní zábavou všeho druhu od jízdy na nafukovacím banánu až po večerní diskotéku.

Sluneční pobřeží a Action Aquapark

Kdo se chce pobavit a trochu si třeba užít i nočního života, měl by se rozhodnout pro letovisko Sluneční pobřeží na jihu země, nedaleko Burgasu. Právě tady to žije, každý večer je v některé z diskoték zajímavá akce.

Na západním okraji Slunečního pobřeží najdete velký a moderně vybavený Action Aquapark plný skvělých atrakcí. Ručíme vám za to, že vašim dětem se odsud nebude chtít ani po celodenním pobytu zde. Najdete tu například takové atrakce jako Niagara, kde si s vámi pohrává divoký vodní proud a s jeho pomocí sjíždíte z velké výšky po skluzavce, nebo je tu i Vodní roura, která vás divokými serpentýnami sveze z mnohametrové rozhledny do nádherně teplé vody krásného bazénu.
Celým akvaparkem navíc protéká klikatá “říčka”, kam si můžete položit nafukovací lehátko a projíždět ji stále dokola a dokola. Otevřeno je tady každý den od deseti do šesti do večera. Action Aquapark najdete hned vedle silnice Burgas – Varna. Je zde i velké parkoviště pro všechny druhy vozidel.

Zlaté písky a kosmetika z růží

Slunečnímu pobřeží se trochu podobá letovisko Zlaté písky, které se nachází v severovýchodní části země a je velice blízko u Varny. I zde je řada vynikajících hotelů, pláže jsou skvěle vybavené a vstup do moře z pláže je možná ještě pozvolnější než na Slunečním pobřeží. I Zlaté písky jsou v průběhu celé letní sezóny výborně udržované, je zde pečováno o čistotu a kvalitu ve všech ohledech, travnaté části letoviska jsou pravidelně zavlažovány. Dokonce i některé hotely vyšší kategorie jsou obklopeny zelení. Jako příklad uveďme alespoň hotel Melia Grand Hermitage, který je obklopen nádhernou, terasovitě uspořádanou zahradou, na jejímž vrcholu vévodí velký bazén určený pro koupání zdejších hostů.

I Zlaté písky jsou vhodné pro mladé lidi, kteří se chtějí po večerech bavit, vše je zde ale skvěle vybavené i pro rodiny s dětmi. Velké plus pro Zlaté písky znamená i to, že do Varny dojedete za pár minut místní hromadnou dopravou. Toto větší město vám nabídne nejenom zajímavé architektonické památky (například nádhernou katedrálu v centru), ale i nepřebernou nabídku nejrůznějších obchodů, z nichž jednoznačně nejpopulárnější mezi turisty jsou krámky s typickou bulharskou kosmetikou, která je vesměs založená na oleji z růží. Důvěrná rada pro ženy: jako suvenýr si bulharské revitalizační krémy, šampony nebo parfémy z růží určitě přivezte, v ČR tuto kvalitní kosmetiku normálně neseženete. I zde platí to, co je typické pro celé turistické Bulharsko – za poměrně nízkou cenu získáte velmi vysokou kvalitu.

Albena je pro rodiny s dětmi

Kdo chce o dovolené více klidu – i ten si zde může vybrat. Relativně málo hotelů je na severu, v letovisku Albena,a noční život zde už tolik nepulzuje jako třeba na Slunečním pobřeží. V hotelu Dobrudža si zde můžete objednat i masáže, kosmetické ošetření a další léčebné procedury pro vaše unavené tělo. Nutno dodat, že i tady je kvalita na vysoké úrovni a starají se o vás opravdoví profesionálové.

Pláž v Albeně je navíc oceněna Modrou vlajkou od UNESCO jako jedna z nejvíce ekologických a čistých pláží na světě. Čistota je zde ale dodržována všude, ve všech rezortech.

Celkem klidný – a proto vhodný pro rodiny s malými dětmi – je i Obzor. Zde ještě v hotelu Sol Luna Bay (který se nachází přímo na pláži) najdete i malý dětský akvapark.

Čím se severní část bulharského pobřeží liší od jižní?

Na jihu – tzn. v letovisku Sluneční pobřeží a v okolí – bývá obvykle trochu tepleji než na severu. O letních prázdninách tento rozdíl vůbec nepocítíte. Rozdíl zaznamenáte zřetelněji, jen pokud se do Bulharska vydáte na okraji sezóny (třeba na konci května, nebo na konci září).

Oblasti se liší i svým okolím: zatímco severní letoviska – zejména Albenu a Zlaté písky – obklopují krásné listnaté lesy a kopce, na jihu, kolem Slunečního pobřeží je spíše rovina a lesů dost méně.

Nevýhodou Bulharska (třeba oproti Tunisku nebo Kypru) je poměrně krátká sezóna. Zatímco na Kypr můžete jet třeba na samém konci září a máte jistotu, že teplo a slunečno tady na 90 % bude, pro Bulharsko to až tolik neplatí. Zde jsou klimatické podmínky podobné jako v Chorvatsku: ve druhé polovině září začíná být počasí méně stabilní. Můžete zde na počátku podzimu zažít nádherné, skoro letní dny, ale může se stát i to, že vám několikrát zaprší.

Služby? Výborné!

K tomu všemu bychom rádi přidali ještě jednu důležitou informaci, a sice – vynikající služby. Pokud se ubytujete ve čtyř a pětihvězdičkových hotelech, bude o vás pečováno s mimořádnou snahou. Bulharsko v tomto smyslu udělalo obrovský krok kupředu.

I stravování v hotelech a restauracích je zde vynikající. Některé hotely – třeba hotel Casablanca v Obzoru – se snaží dokonce natolik, že každý den v týdnu kuchaři věnují specialitám některé kuchyně – bulharské, německé, francouzské, italské…


Většinou je zde nabídka v hotelových restauracích ve formě tzv. švédského stolu”, takže máte-li zrovna hlad, jíst a ochutnávat můžete donekonečna… Nejrozmanitější speciality, pochoutky a dobroty – a zejména pak bulharské moučníky – jsou zde na takové úrovni, že některé ženy, které jim několikrát neodolají, se hned po návratu z dovolené Bulharsku shánějí po knihách na téma „Jak rychle zhubnout“.

Co na závěr? Pláže v Bulharsku jsou skvělé, služby v hotelích vyšší kategorie jsou vynikající. Cesta letadlem do Varny trvá dvě hodiny a deset minut.

Takže – příjemnou dovolenou v Bulharsku!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*