Dominikánská republika – velryby, pláže a věčné léto

Azurově modrá vodní hladina byla nádherně poklidná. Ranní slunce opíralo své paprsky na nevelké a mírné mořské vlny. Vtom se asi padesát metrů od naší malé lodě mihnul těsně pod hladinou temný stín a …. před námi se vynořila z vody mohutná velryba. Nádherný mořský tvor, velkolepě krásný. Keporkak!

Na palubě lodi nás bylo čtrnáct. Všichni jsme udiveně vydechli překvapením a nadšením současně. Keporkaci se na počátku roku hojně nacházejí totiž právě tady, v Karibiku, nedaleko poloostrovu Samaná, který je součástí ostrovní Dominikánské republiky.

Málokterý zážitek dokáže turistu ze střední Evropy natolik okouzlit, jako pohled na třiceti tunového, kolem patnácti metrů dlouhého krásného krále moří, který se vám ve výskoku ukáže, aby ihned za obrovského šplouchnutí zase zmizel pod hladinou. Tato majestátní akrobacie ve vás probudí jak úžas, tak nezměrnou úctu k přírodě…

Náš průvodce jménem Fernando nám hned po tomto překvapivě impozantním entrée prvního keporkaka začal anglicky a španělsky vysvětlovat, že tyto velryby se sem pravidelně stahují od druhé poloviny ledna do konce března, že se tu páří, že jejich písně jsou slyšet na míle daleko, že nejvíce je možné je zahlédnout právě v ranních hodinách, když je moře klidné, že…. a v tu chvíli se sto metrů od nás vynořil další, ještě mohutnější keporkak. Zacvakaly spouště fotoaparátů, naplno svítily kontrolky videokamer. Zážitek, který jen těžko popíšete… Zážitek, na který se nedá zapomenout…

http://zivazeme.cz

Co nabízí Dominikánská republika

Dominikánská republika, to však nejsou jen lodní výlety za pozorováním velryb v únoru a březnu. Tento ostrovní stát disponuje vším, co k ideální dovolené patří. Nádherné pláže, přírodu a divokou krajinu, příležitost potápět se, provozovat pěší i cyklistickou turistiku, možnost zúčastnit se karnevalů, festivalů a náboženských obřadů, užít si návštěvu  historických památek, z nichž některé dokonce pamatují objevitele a mořeplavce Kryštofa Kolumba.

Playa Rincón

Ve východní části poloostrova Samaná najdete skvělou pláž. A nebudete sami, komu se tady líbí. Playa Rincón je opravdu špičkové místo pro odpočinek. Téměř bělostný, jemný písek se rozprostírá bez přerušení v délce skoro tři kilometry, krásně čistá, průhledná mořská voda je ideální k plavání, na vzdálenějším konci pláže je malý potok, který je perfektní pro rychlé namočení se ve sladké vodě, když je koupání u konce a vy se z pláže chystáte už odejít.
Znalci a novináři z různých cestovatelských časopisů po celém světě dlouhodobě hodnotí Playa Rincón jako jednu z nejlepších pláží v celém Karibiku.

K pláži patří i několik malých restaurací, které nabízejí většinou rybí pokrmy a současně je možné si u jejich majitelů pronajmout plážová lehátka. Díky tomu zde v pohodě strávíte celý den.

puertolapalma.com

Oslavy a karnevaly

Dominikánci se umějí radovat a slavit. Ukázkou toho může být třeba březnový Semana santa – svatý týden, což je doba, kdy si většina místních obyvatel bere volno. Celá země jako by se dala do pohybu, všude se tančí, na plážích se konají pikniky, veselí nebere konce.

Stejné je to i v průběhu karnevalu, který se většinou koná ve druhé polovině února. Nádherné masky, spousta hudby, soupeření o nejlepší masky mezi různými čtvrtěmi jak v Santo Domingu, tak v Santiagu, rytmické tance, pestrobarevné velkolepé kostýmy, to všechno ke karnevalu patří a pokud v průběhu února do Santo Dominga, Santiaga nebo La Vegy zavítáte, určitě budete mít co fotit a s radostí si i zatančíte.

Vodopády Damajagua

Je zde i něco pro milovníky adrenalinu. pokud si chcete užít skoky do divoké vody v nádherně panenské přírodě, vydejte se k vodopádům Damajagua. Je jich celkem 27 a můžete je seskákat třeba všechny, ale to netrénované amatérské sportovce asi vyčerpá. radíme, soustředit se jen na sedm nejjednodušších. Občas tu budete s pomocí lan šplhat skrze vodopády nahoru a potom skákat přibližně z výšky pěti až čtyř metrů do hlubokých tůněk pod nimi. pozor, je doporučené jít s průvodcem, který vám ukáže místa odkud a jak skákat a současně vám půjčí helmu a vestu. Nezapomeňte ale, že tento jedinečný zážitek je přece jen fyzicky dost náročná zábava, takže byste měli být ve slušné kondici.

colonialtours.com

Nejkvalitnější jantar jako suvenýr

Chcete si přivézt z Dominikánské republiky něco opravdu originálního? Kupte si zde pravý dominikánský jantar, který je podle úsudku vědců a odborníků tím nejkvalitnějším jantarem na světě. Má velice širokou škálu barev – od světle žlutohnědé, po teple oranžovou a hnědou až po téměř modrozelenou. Dominikánský jantar prý obsahuje  největší množství “inkluzí” – hmyzu nebo kousků rostlin, které zůstaly uvězněny v této ztvrdlé pravěké pryskyřici, než zkameněla a proměnila se v jantar. Onen nečekaný obsah často mnohokrát zvyšuje hodnotu kousků jantaru.

Ale pozor na padělky! Napodobeninu jantaru je možné celkem snadno vyrobit z plastu, proto nakupujte jantar jen v kamenných obchodech s dobrou pověstí a než kousek tohoto nádherného kamene zakoupíte požádejte prodavače, aby vám zboží ukázal pod fluorescenční lampou. pokud se barevný odstín kamene změní, je to jantar. Pokud ne, je to padělek. Když fluorescenční lampa není k dispozici, přejeďte kouskem jantaru po bavlněné látce. Potom tento kousek přibližte ke svým vlasům. Pokud se vlasy pohnou, je jantar pravý, pokud ne – jedná se o padělek. Jantar dokáže získat statickou elektřinu, plast to nedokáže.

Kávový festival v městečku Polo

Máte-li rádi kávu a budete-li v Dominikánské republice v červnu, určitě si zajeďte na Festival de Café, který se koná vždy první víkend v červnu v městečku Polo, které leží na jižních svazích Sierry de Bahoruco. Na Festivalu de Café totiž místní farmáři oslavují konec sklizně kávy. Od pátku do neděle se zde každý večer živě hraje merengue a bachata, přitažlivé rytmy si vás určitě získají, přes den se u stánků nabízejí všechny možné druhy kávy, místní řemeslníci zde nabízejí šperky, mnohé s kávovými motivy, pro děti jsou zde organizovány hry a pro dospělé pěší túry s průvodcem ke kávovým plantážím na svazích nad městečkem. Z Barahony se sem autem dostanete asi za 40 minut.

republicapositiva.com

Počasí

Dominikánská republika se v cestovních kancelářích všeobecně nazývá zemí věčného léta… není to ale pouhý reklamní slogan, je to pravda pravdoucí. Po celý rok je zde průměrná teplota od 28 °C až po 32 °C. Nejméně teplo je zde v prosinci a lednu, nejvyšší teploty v červenci a srpnu. Nejméně srážek je od ledna do dubna, nejvíce dešťů je zde v říjnu a v listopadu. Od srpna do konce října je zde ještě určité nebezpečí výskytu hurikánů. Hurikány nejčastěji udeří na východním pobřeží země. Ale i v období hurikánů je zde slunečných dní o mnoho více než deštivých. Navíc právě v tomto období jsou ceny za ubytování v Dominikánské republice naprosto nejnižší.

Rady na cestu

Platí zde naprosto totéž, co všude jinde – zákaz dovozu zbraní, drog a živých zvířat. Je tu ale jedna výjimka, vezete-li si s sebou nějaké léky (s výjimkou aspirinu a dalších světově proslulých medikamentů) je dobré mít s sebou i lékařské recepty na tyto léky. Týká se to zvláště těch léčiv, které mohou mít psychotropní účinek.

Bez zvláštního vývozního povolení od místních úřadů je zakázáno vyvážet jakékoli starožitnosti, včetně věcí pro vybavení domácnosti. Takže sto let staré těžítko zakoupené vámi na trhu v Santo Domingu vám celníci při odjezdu nejspíš zabaví. Pozor na to!

Nabídky na Dominikánskou republiku můžete nalézt zde.

 

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*