Davos vás uchvátí v každém ročním období

Davos patří k nejoblíbenějším střediskům ve východním Švýcarsku. Horské městečko splní všechna vaše očekávání od relaxace, po kulturní vyžití nebo adrenalin. 

Davos leží v údolí řeky Landwasser na rozhraní mezi Plessurskými Alpami a Albulo. Skládá se ze dvou městských částí Davos Dorf a Davos Platz. Toto rekreační středisko, jenž se nachází ve výšce 1560 m.n.m., je nejvýše položeným městem v Evropě a jistě ho zná každý lyžař, nicméně i v létě sem míří řada cyklistů a milovníků horských túr. Davos se pyšní neuvěřitelně čistým vzduchem, a proto zde byly v roce 1868 vystavěny léčebny pro astmatiky a alergiky. V létě je v Davosu v provozu celkem devět lanových drah v pěti lokalitách a některé z nich si nyní podrobněji přiblížíme.

Parsenn

Jedná se o největší středisko. Parsenn, který spojuje samotný Davos a vesničku Klosters, je považován za rodiště lyžování ve Švýcarsku. Před 80ti lety zde byla postavena zubačková dráha na vrchol hory Weissfluhjoch. Koleje vedou po stále stejné trase, spodní vlaky jsou už moderní, v mezistanici můžete přesednout buď na historický vlak nebo na šestisedačkovou lanovku. Na vrcholu Weissfluhjoch ve výšce 2662 m. n. m na vás čeká obrovské centrum s restauracemi, obchody a výzkumným lavinovým střediskem.

Rinerhorn

Samotné středisko se vypíná nad vesničkou Glaris, ale bez problémů se sem dostanete vláčkem, který jezdí zadarmo. Oblast si především díky malé zoo oblíbily rodiny s dětmi. Od horní stanice lanovky k její dolní stanici pak vede trasa pro speciální horské koloběžky zvané „Trottinett”, můžete si je zde půjčit. Rinerhorn je také ideálním nástupním místem řady značených turistických tras.

Sýrárna

Z Davosu lze zamířit na protější horu, na níž se není možné dostat jinak než zubačkou. Vyjedete k dříve nejslavnějšímu davoskému sanatoriu, dnes k hotelu, jehož součástí je botanická zahrada s rozlohou pět hektarů. Zaujme nejen milovníky alpských květin. Na kopcích vedle Davosu čekají na turisty a cyklisty nejen nádherné trasy, ale za návštěvu stojí i výrobna sýrů Clavadeler Alp. Tu najdete necelou hodinu chůze od mezistanice lanovky mířící na Jakobshorn. Je otevřena od června do října a její návštěvníci se ocitají přímo uprostřed dění v malé alpské sýrárně. Ve Švýcarsku se přitom hodně rozlišuje mezi sýry vyrobenými nahoře přímo u horských pastvin (Alpkäse) a těmi, které se produkují dole v údolí (Bergkäse – horský sýr).  Samozřejmě upředňostňují spíše Alpkäse.

Pivovar

Kdo dává přednost kultuře, může navštívit Kirchner Museum a prohlédnout si výstavu obrazů expresionistického malíře E.L.Kirchnera. Muzeum vás překvapí i svou kubistickou architekturou, abstraktním uměním nebo výstavou skla. Také zde můžete vidět typickou lidovou architekturu. A aby se prohlídka okolních vesniček dala spojit s něčím zajímavým, nabízí se návštěva malé obce Monstein s nejvýše položeným evropským pivovarem, který je v úctyhodné výšce 1625 m.n.m. Z Davosu jdo Monsteinu je to jen pár kilometrů. Majitelé tohoto malého pivovaru se chlubí tím, že jde o poslední pivní zastávku před “vstupem do nebe”. Pivo Monsteiner Bier se zde vaří už od roku 1939. Aby přilákali ještě více turistů, začali v pivovaru vyrábět z pivních kvasinek a chmelu i pivní pálenku a whisky. Pokud se zúčastníte zde pořádaných pivních seminářů, obdržíte pivní diplom. Vaše chuťové buňky potěší sýry nakládané v chmelových extraktech a salámy podávané k pivnímu chlebu. Neodoláte ani Gambrinus fondue, připravenému výhradně z produktů pivovaru. A pokud dáte dohromady skupinu alespoň deseti lidí, můžete navštívit  pivovarský sklep Gambrinus. Za 30 švýcarských franků (560 Kč) na osobu se zúčastníte ochutnávky již zmíněných dobrot a piva, co hrdlo ráčí.

Důležité informace:

  • Cesta z Prahy do Davosu autem trvá 7,5 hodiny. Pojedete přes Plzeň, Regensburg, München a Bregenz. Budete potřebovat švýcarskou dálniční známku, která stojí 40 CHF na rok. Z Brna je cesta trošku delší, musíte jet přes Vídeň, Salzburg a Innsbruck. Cesta trvá okolo 8,5 hodin, ale nepotřebujete švýcarsku dálniční známku.
  • Platí se švýcarským frankem, přičemž 1 CHF stojí 24,40 Kč.
  • Ubytovat se může v Hotelu Club Davos. Tento hotel je v klidné lokalitě na jižním svahu Davos Platz. V hotelovém pokoji je wi-fi, televize, lednice a další zařízení. Snídaně a večeře v hotelové restauraci jsou v ceně, stejně tak stolní tenis nebo návštěva bazénu. Za příplatek jsou masáže nebo sauna. Do hotelu si můžete vzít i svého čtyřnohého mazlíčka, pokud jeho pobyt zaplatíte.
  • -Největší raritou letních dovolených ve středisku Davos a sousedního Klostersu je karta all-inclusive. Tuto kartu získává každý, kdo se zde ubytuje byť jen na jednu noc. Tato karta vás opravňuje k bezplatné jízdě všemi hlavními lanovkami. Zdarma jsou v rámci all-inclusive také místní autobusy nebo celoročně využívaná venkovní ledová plocha k bruslení.
  • Ti, co vyrazí do Davosu s dětmi, jistě uvítají možnost navštívit lanový park s bikeparkem Färich. Cestou zpátky do města si pak můžete zdarma prohlédnout Heimatmuseum, jenž krásně přiblíží nejen dětem, jak se v Davosu a okolí žilo dříve.

-Více na www.davos.ch

Text: Viktorie Bárová

Foto: Swiss Image

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*