Chorvatské pláže – jak zábava, tak klid i pohoda

Bez nadsázky lze říci, že Chorvatsko je pro nás tou nejoblíbenější letní destinací. Nahrává tomu hned několik faktorů – po rakouských a slovinských dálnicích jste u mořského břehu autem za cca osm hodin.
Chorvatské pobřeží má skvělou vybavenost, jsou zde ubytovací kapacity všech kategorií, čistota, hygiena, krásná, pečlivě udržovaná příroda a nádherně slunečné počasí o letních prázdninách.

Mnohé z nás potěší i to, že chorvatština a čeština jsou si natolik podobné, že si představitelé obou národů mohou promluvit klidně i bez znalosti jazyka. Nicméně Chorvatsko má oproti jiným destinacím ještě jednu obrovskou výhodu. Jsou zde totiž nejenom rušné pláže, kde to od rána do večera žije bouřlivým prázdninovým životem a hudbou, ale objevíte zde celou řadu krásných, malých, klidných pláží jako stvořených pro pohodu a odpočinek.

Takže ať už si vyberete městské pláže jako je Banje v Dubrovníku plné lidí, nebo osamělé a poloprázdné pláže, jako ty, které se skrývají na ostrově Korčula nebo na písečném Lastovu, vždy budete spokojeni. Vše je totiž na jadranském pobřeží snadno dosažitelné a výběr je zde opravdu nepřeberný. Nabízíme vám hned několik tipů na nejlepší pláže v Chorvatsku. Tento přehled samozřejmě nikdy nebude konečný, protože u chorvatského pobřeží je opravdu z čeho vybírat.

A nezapomeňme – některé z těchto pláží patří mezi nejkrásnější na světě, jako jsou například pláže na ostrově Brači, utkané z hladkých bílých oblázků, písečná pláž Sakarun na ostrově “Dugi otok” nebo Rajská pláž v Loparu na ostrově Rabu. Jsou zde pláže opravdu pro všechny, osamělé plážičky pro unavené manažery, krásné pláže vybavené stánky se zmrzlinou a sladkostmi pro rodiny s dětmi i nudistické pláže pro ty, kteří se rádi opalují bez plavek.  Netřeba dodávat, že většina z nich má Modrou vlajku, což svědčí o kvalitě moře, bezpečnosti a vynikajících službách. Až 97 % ze všech 884 mezinárodními komisemi testovaných chorvatských pláží byly prohlášeny jako vynikající ke koupání. Bez ohledu na to, zda toužíte po zábavě, dobrodružství v divočině, nebo během plavby na plachetnici hledáte romantické skryté kouty u pobřeží, popřípadě si chcete odpočinout na slunci s rodinou a malými dětmi, tady si vždy můžete vybrat svůj kousek ráje, který vám pomůže skvěle si odpočinout, pobavit se a dobít baterky…

Pláž Zlatni Rat na ostrově Brač u letoviska Bol

Pravděpodobně nejznámější pláž na Jadranu se nachází v Bolu na jižním pobřeží ostrova Brač. Zlatni rat je jedna z největších a nejpřitažlivějších přírodních krás Jadranu a známý symbol chorvatského cestovního ruchu. Modř čistého moře obklopuje takřka půl kilometru vyčnívající oblázkový mys, který je částečně porostlý zeleným lesem, jenž slouží jako přirozená ochrana před silným sluncem. Když vane vítr, tak se Zlatni rat stává pravou surfařskou oázou.

Pláž Stiniva na ostrově Vis

Tady si určitě odpočinete! Stiniva je nádherná pobřežní soutěska obklopená vysokými skalisky, které ukrývají tuto pláž s názvem Stiniva (od slova stín). Z moře je sotva viditelná. Přesto je přístup k ní po moři ideální, neboť do Stinivy vede jen náročná kozí stezka vyžadující asi dvacetiminutový sestup. Poloha pláže mezi strmými skalními útesy způsobuje, že je vždy z poloviny ve stínu. Stiniva je oblázková pláž pro milovníky romantiky, nádherně čistého moře a divokých scenérií. Zde jistě najdete krásnou samotu a klid po náročných pracovních úkolech. Nemluvě už o tom, že ostrov Vis sám o sobě je nádherný!

Pláž Sv. Ivan na ostrově Cres

Pravidlo, že nekrásnější pláže jsou často hůře přístupné, platí nejenom na pláži Stiniva, ale i na ostrově Cres. Nicméně neopakovatelně okouzlující pláž Sv. Ivan stojí za náročnější sestup strmou a úzkou stezkou z malebné obce Lubenice. Pokud trávíte dovolenou na lodi a plavíte se po Kvarnerském zálivu, tak na pláž sv. Ivan určitě zavítejte. Nechte spočinout vaše nohy a tělo na jemných oblázcích a odpočiňte si v poklidné atmosféře této přírodní pamětihodnosti Cresu. Pohled na otevřené moře z pláže Sv. Ivan je při západu slunce úchvatný.

https://www.bestofcroatia.eu/cz/plaze-podrobnosti/lubenice-plaza-sv.-ivan-89

Pláž Stara Baška na ostrově Krk

Středověkou rybářskou vesnici na ostrově Krk navštěvují především ti, kdo hledají odpočinek bez tlačenic na živých a hlučných plážích. Klid a ticho vládnou malým oblázkovým plážím podél pobřeží plného skalnatých útesů. Nedotčená příroda se vyznačuje hojností aromatických léčivých bylin, z nichž místní kuchaři připravují různá koření a jedinečné omáčky k místním specialitám z ryb nebo originálního krčského jehněčího.

Rajska plaža na ostrově Rab

Pravým opakem je téměř dvoukilometrová písečná pláž, která se nachází v obci Lopar na ostrově Rab, Svůj název Rajská pláž si ale plně zasluhuje.  Je výjimečně mělká a celá písečná, je proto ideální i pro ty nejmenší děti, které možná právě zde učiní své první krůčky nebo první plavecká tempa. Loparské moře je teplé, ale vždy čisté. Restaurace, bary, stánky se zmrzlinou, sportovní vyžití a potápěčská výstroj k zapůjčení, spousta další zábavy… zkrátka vše, co vás může rozptýlit, je tady na dosah ruky a v té nejvyšší kvalitě.

Pláž Sakarun na ostrově Dugi otok

Jedna z nejznámějších písečných pláží na Jadranu se nachází na ostrově Dugi otok. Pláž Sakarun je dlouhá 850 metrů, je orientována na otevřené moře a vyznačuje drobným bílým pískem, jemuž okolní moře vděčí za neopakovatelně nádhernou tyrkysovou barvu. Čisté, velmi mělké moře a borový les přitahují páry, které právě zažívají líbánky, nebo někdy i starší lidi a rodiny s dětmi. Ve večerních hodinách a zejména o víkendech zde naplno ožívají bary a Sakarun se stává místem setkání mladých lidí organizujících beach parties.

http://www.dirtydiscoradio.com/zrce-beach/

Vela Plaža v Bašce na ostrově Krk

Vela plaža (Velká pláž) v Bašce je oblázková a písečná pláž dlouhá 1 800 m, která už od roku 1999 každoročně získává známku Modrá vlajka za čistotu moře a skvělou vybavenost. V rytmu hudby z plážových barů a při četných sportovních aktivitách zde den odpočinku vždy uplyne jak voda. Vela plaža je výborně vybavená a plná atrakcí. Doporučuje se mladým lidem, párům i rodinám s dětmi hledajícím zábavu a sportovní vyžití. Chcete-li se o dovolené naplno pobavit a užít si volné dny, tady určitě najdete to pravé místo.

Pláž Zrče na ostrově Pag u letoviska Novalja

Pláž Zrće byla předtím, než si vydobyla evropskou slávu jako „chorvatská Ibiza“, známa coby nejkrásnější rodinná jaderská pláž. Dodnes je držitelkou Modré vlajky za čistotu moře a byla tradičním koupalištěm zejména pro rodiny s těmi nejmenšími dětmi. Je plně zařízenou oblázkovou pláží pokrytou souměrnými oblázky a je obklopená krásně čistým mořem. V posledních několika letech se však trochu pozměnil její společenský profil. Ve večerních hodinách na ní teď vládnou hlavně dýdžejové, hudební festivaly a zábava tu trvá bez nadsázky 24 hodin denně. Takže se stala vítaným prostorem pro zábavu zejména teenagerů a hudebních umělců.

http://www.dirtydiscoradio.com/zrce-beach/

Pláž Skrivena Luka na ostrově Lastovo

A to nejromantičtější na závěr: jeden z nejvzdálenějších obydlených ostrovů jaderského pobřeží doslova tajemně skrývá zátoku známou jako Skrivena Luka (Skrytý přístav). Název je to zasloužený, protože tuto pravděpodobně největší a nejkrásnější zátoku na Lastovu není vůbec vidět z otevřeného moře. Proto je chráněna před všemi větry a díky orientaci na jih je vždy nejteplejší. Skrivena Luka je všeobecně známá díky jednomu z nejstarších majáků na Jadranu zvaném Struga. Tento maják z roku 1839 je památkou z časů plachetnic a parníků. Doporučujeme!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*