Chálifova věž v Dubaji – od země pirátů k nejvyšší budově světa

Spojené arabské emiráty se nacházejí v jihozápadní Asii na východě Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Toto území bylo ve středověku pod vládou Persie a po zániku Perské říše byla oblast epicentrem nekonečného množství mocenských soubojů.

Do zhruba poloviny 19. století to s zdejší oblastí nevypadalo do budoucna vůbec růžově. Hlavním zdrojem obživy v této době totiž bylo pirátství.

Později území připadlo Velké Británii, která zde vybudovala vojenskou základnu a i díky tomu obživu v pirátství prakticky eliminovala. Obyvatelé přešli od pirátství k typům obživy jako je obchod s rybami, kořením nebo lov perel a po odchodu britských vojsk v roce 1971 vznikly Spojené arabské emiráty. V té době si už země deset let užívala bohatství a blahobytu díky objeveným ložiskům ropy a zemního a plynu a jejich následné těžbě.

Prakticky neomezené finanční prostředky a snad i snaha ukázat světu svojí dominanci vedly tuto zemi k výstavbě aktuálně nejvyšší budovy světa, která byla otevřena v roce 2010. Pojmenována byla po prezidentovi země, šejchu Chalífovi ibn Saíd al-Nahaján.

Konečná výška Chalífovi věže dosáhla 828 metrů, které jsou tvořeny 162 patry budovy. V celém mrakodrapu může zvědavý zájemce  napočítat padesát sedm výtahů nebo osm eskalátorů. Budova již během své výstavby vzbudila ohlas a rozruch po celém světě a okamžitě po jejím dostavení jí bylo přisouzeno hned patnáct světových rekordů. Mezi ně patří například jak “budova s největším počtem podlaží na světě”, tak “nejvyšší stavba světa.”

Dubajský styl

Technické typy bude jistě zajímat, že základová deska stavby zaujímá plochu sedm tisíc metrů čtverečních a celá budova je postavena na 850 pilířích. Pro tuto podkladovou stavbu bylo spotřebováno 45 tisíc metrů krychlových betonu.

Estetičtější část populace jistě zaujme fakt, že na návrhu interiéru spolupracoval módní návrhář Giorgio Armani, nebo skutečnost, že členitý tvar budovy má připomínat rozvinutý květ květiny Hymenocallis, která se v Dubaji hojně vyskytuje.

Každému asi při představě o monumentálnosti této stavby přijde na mysl otázka, jaké je pro ni plánované využití. To má být podle plánů majitelů hodně pestré. Zhruba dvacet procent pater zabírá hotel, v dalších šedesáti třech patrech se nachází přes sedm set luxusních bytů. Zbytek mrakodrapu je předurčen pro kancelářské a technologické prostory. Zajímavostí je, že na 78. patře se nachází venkovní plavecký bazén. Zajímavý pohled na panorama Dubaje tak může jistě naskytnout pohled z jeho skokanského můstku.

TIPY NA UBYTOVÁNÍ: Gloria Hotel

Přečtěte si také náš článek o destinaci Rás al chalma.

Fotky: madeindubai.cz

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*