Brazílie, Lagoa dos Patos – největší laguna na světě

Hlavním městem je Brasília, největším městem potom Sao Paulo, které má tolik obyvatel jako Česká republika.

Do země ročně zavítá kolem čtyř milionů turistů, kteří směřují například do Ria de Janeria, kde najdou proslulou pláž Copacabana, sochu Ježíše nebo každoroční festival.

Většina území Brazílie se nachází v tropickém pásmu s teplým a vlhkých podnebím a tak se zde můžete setkat s vysokými teplotami a častými srážkami. Město Manaus má vysoké teploty po celý rok. Srážky jsou vydatné, pouze od června do září prší méně než po zbytek roku. Hlavní město Brasília i Rio de Janeiro mají tropické podnebí, ale s výraznějším obdobím sucha než Manaus. Dále na jihu je potom podnebí mírné.

V Brazílii trvá zima od června do srpna, na jihu s teplotami mezi 13 – 18 °C. Léto je zde od prosince do února, kdy se teplota v Rio de Janeiru dostává často i k 40 °C a nespadá pod 30 °C. Od Bahie po Maranho jsou teploty po celý rok kolem 28 °C a je zde také nižší vlhkost než v Rio de Janeiru. Průměrná teplota v Amazonii je 27 °C s vysokou vlhkostí.

Podél prahů kataraktů pravých přítoků Amazonky vede pralesem od východu k západu silnice zvaná Transamazonica. V Amazonské nížině se nachází největší enkláva tropického deštného pralesa na světě. Existují názory, že Amazonka byla v minulosti, kdy byla Afrika a Jižní Amerika jeden kontinent, součástí toku Konga, důkazem je podmořský kaňon Konga. Amazonka tehdy tekla obráceně a ústila v nynějším Guayaquilském zálivu.

Název Amazonka je používán pouze pro část toku od soutoku Marañónu a Ucayali po brazilskou hranici a na území Brazílie od Manausu soutok s Rio Negrem po ústí. Od pramene po soutok má jména Río Carhuasanta, Apurímac, Ene, Tambo, Ucayali, Amazonas a Solimões.

Na jihovýchodě Brazílie ve státě Rio Grande do Sul je mělké lagunové jezero Lagoa dos Patos. Má rozlohu bezmála deset tisíc kilometrů čtverečních s délkou dvou set čtyřiceti kilometrů a šířkou bezmála padesáti. To z něj dělá největší lagunu světa.

Stejnou cestou pronikají do laguny mořští živočichové; na jaře a v létě se zde vyskytují mořské želvy. Na severním konci laguna přijímá sladkou vodu z estuáru Guaíba, který vzniká soutokem řeky Rio Jacui a tří menších řek. Podél jeho vnitřní strany vzniklo nahromaděním a erozí sedimentů dmutím a větry množství neobvyklých vlnkovitých výběžků. Salinita laguny je proměnlivá: ve vlhkých obdobích je voda převážně sladká, v obdobích sucha ale na jihu do laguny proniká slaná voda z oceánu. Lagoa dos Patos je jednou z nejvýznamnějších rybolovných oblastí Brazílie. Ekosystém laguny je v současnosti ohrožován znečištěnými vodami z polí, pastvin a průmyslových závodů i růstem populace v oblasti.

Přečtěte si další články z exotických zemích a nechejte se inspirovat.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*