Bolívijské Potosí – nejvýše položené a kdysi největší město na světě

Bolívie
www.zirhamia.cz

Indiánské kultury jsou dnes na jihoamerickém kontinentě již jen stínem svého původního rozšíření, některé kultury vůbec nepřežily konverzi na „vyspělejší“ křesťanství.  Mezi kultury, které přežily, patří i Kečuánci (potomci Inků) a Aymarové v dnešní Bolívii. Bolívie je jedinou zemí Jižní Ameriky, kde je většina obyvatelstva indiánského původu.

Bolívie leží na západě Jižní Ameriky a má bezmála devět milionů obyvatel. Země patří k nejchudším a nejméně rozvinutým zemím Jižní Ameriky. Vinou politické nestability země většina jejích obyvatel, a zejména indiánů, dodnes žije ve značné chudobě a hlavním odvětvím hospodářství je těžba nerostných surovin.

A právě tato těžba stála za zrodem nejvýše položeného a kdysi největšího města na světě – města Potosí.

Bolívie
http://kolemsveta.cz

Město Potosí se nachází v Andách v jižní Bolívii ve výšce 4200 m. n. m. a bylo založeno v polovině 16. století Španěly poté, co zde místní obyvatelé našli stříbro. Město vzniklo prakticky přes noc a jeho počet obyvatel se během příštích dvaceti let vyšplhal k hodnotě sto tisíc, což Potosí činilo největším městem Ameriky. V 17. století se město stalo dokonce největším městem světa s počtem přes 160 tisíc obyvatel.

Jakmile stříbrná žíla vyschla, začalo hornické město chátrat. Poté se stalo jednou z nejchudších oblastí Bolívie a teprve na počátku 20. století přispěly k jeho obnově zdroje cínu a olova. Za shlédnutí stojí rozhodně koloniální architektura, muzea, kostely vyzdobené zlatem, domy s dřevěnými balkony a hlavně přístupné štoly v útrobách Cerro Rica.

Velmi známou památkou je i La Casa de la Moneda ( Mincovna ). Byla postavena v roce 1572 a dnes slouží jako muzeum. V Potosí je na každém rohu nějaký kostel a všechny vypadají atraktivně. Jedním z nejzajímavějších je La Compaňía de Jesús, jezuitský kostel s vysokou věží, jež je dominantou této části města. O kousek dál stojí katedrála. Její portál je vytesaný jako u La Compaňía. Vedle jsou ještě kostely Iglesia de Belén a Iglesia de Mercéd. V Potosí lze najít i kláštery. Nejhezčí a zároveň nejznámější v Potosí jsou Convento de Santa Teresa a Convento de San Francisco.

Bolívie
http://cestuji.info

Centrum je postaveno ve španělském stylu, tedy s ulicemi vybudovanými kolmo na sebe a s bloky jako políčka šachovnice. Uličky Potosí nejsou tak úzké a křivolaké jako třeba pražské, domy zato ale mají typické španělské balkony a kostely a chrámy jsou bohatě zdobené a procházejí se po nich indiánky. Ulice jsou přeplněné lidmi. Chodníky a částečně i ulice zabírají indiánky sedící u svých košů a prodávající zeleninu, sýry (většinou tvarohové, vytvarované do nízkých válců, nebo bochánky prodávané ještě ve slámě, ve které zrají), oblečení, noviny – prostě všechno. Auta kvůli nim popojíždějí krokem, v mezerách mezi nimi se Bolívijci promenádují jako na přehlídce. Je tu úžasně živo, takže nikoho nepřekvapí skotačivé děti a občas i nějaká ta lama.

Mimochodem, v Potosí se těží dodnes. Doly v Potosí jsou nejstarší nepřetržitě fungující doly na světě. Zásoby stříbra byly už ovšem z velké části vytěženy. Později se zde začal těžit cín, dnes se těží hlavně zinek, stříbro, měď a olovo. Práce ve zdejších dolech je doslova vražedná i dnes. Dělníci se v průměru dožívají kolem 40 let, neboť umírají předčasně především na silikózu plic.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*