Bamberg, jedno z nejkrásnějších měst Německa

Rádi se kocháte historickými památkami? Pak doporučujeme návštěvu německého Bambergu. Město na sedmi pahorcích, jak se mu přezdívá, vás okouzlí v každém ročním období a navíc se nachází pouhých 100 km do českých hranic.

Starobylé město Bamberg leží v úrodném údolí mezi dvěma proudy řeky Regnitz v Bavorsku. Město se pyšní spoustou gotických, renesančních i barokních památek, a proto není divu, že bylo v roce 1993 zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. A co určitě byste neměli minout?

Stará radnice

Středobodem zájmu všech turistů je určitě pohled na Starou radnici (Altes Rathaus), kterou roku 1386 postavili měšťané na ostrůvku na řece Regnitz. O tom, proč je radnice na mostě, se traduje pověst. Když měšťané požádali vládnoucího biskupa o kus země na stavbu své radnice, biskup jim odmítl ze svých pozemků cokoliv uvolnit. Měšťané proto uprostřed řeky zatloukli dřevěné kůly, čímž vytvořili umělý ostrov a na něm radnici nakonec postavili. V dalších stoletích byla postupně přestavována až do barokního a rokokového stylu. V polovině 18. století pak dostala její fasáda freskovou výzdobu. Na freskách východní fasády si můžete všimnout plastických prvků – noha andílka a závěs nad oknem jsou vystrčeny z obrazu.

Malé Benátky

Od radnice se vám naskytne krásný výhled na řadu domků u nábřeží, které si postavili místní rybáří a řemeslníci. Přezdívá se jim Malé Benátky (Klein Venedig). Určitě vašemu pohledu neunikne větší dům s oblouky nad hladinou, sloužil jako městská jatka a dnes je v něm část univerzitní knihovny. Na spodním mostě (Untere Brücke) u severní stěny radnice stojí socha svaté Kunhuty, manželky císaře Jindřicha II. Oba byli prohlášeni za svaté, protože v Bambergu založili biskupství. Nedaleko Staré radnice si ještě povšimněte prstencové stavby zámku Geyersworth s věží.

Císařský dóm

Dominantou biskupské části města (Bischofsstadt) je Dóm postavený v románsko-gotickém slohu. Jedná se o třetí chrám z let 1211 – 1237, předchozí dva shořely, se čtyřmi štíhlými věžemi a interiérem s překrásnou gotickou výzdobou. Ve světě proslula zdejší jezdecká socha v životní velikosti z první poloviny 13. století (Bamberger Reiter), která představuje neznámého muže, ideál středověkého rytíře. Interiér katedrály zdobí netradičně dva chóry s oltáři. Západní je zasvěcený sv. Petrovi a byly v něm uloženy ostatky papeže Klementa II. Jedná se o jediný papežský hrob severně od Alp. Před východním chórem s oltářem sv. Jiří se skrývá hrobka s ostatky jediného svatořečeného panovnického páru, císaře Jindřicha II. a jeho manželky Kunhuty. Ve východní kryptě se nachází sarkofág s rakví dalšího německého krále, Konráda III.

Kouřové pivo

Bamberg nenabízí jen architektonické památky, ale mnohem více. Po celý rok se zde konají koncerty a festivaly vážné hudby. Místní rádi pyšně zdůrazňují, že v Bambergu je více pivovarů, než kostelů. Deset soukromých pivovarů vaří na 40 druhů piv. Největší raritou je, mimochodem chutné, kouřové pivo “Rauchbier”, které svou chuť získává z ječmene sušeného v kouři bukového dřeva. Toto pivo vzniklo  náhodou zhruba před čtyřmi sty lety chybou při zpracování ječmene. Dnes je z něj jedno z největších turistických lákadel. A kde jinde ho ochutnat, než v tradiční restauraci Schlenkerla. Ceny se zde pohybují okolo 5-15 eur a za půllitr kouřového piva zaplatíte 2,90 eur. Dále můžeme doporučit krásnou restauraci s venkovním posezením Kachelofen, odkud budete mít výhled na Starou radnici. Pyšní se velkou nabídkou místních piv a sezónních vín. Ceny se zde pohybují okolo 5-10 eur.

Důležité informace:

  • Do Bambergu se dostanete autobusem z Hlavního nádraží v Praze. Spoj jezdí čtyřikrát denně. Cena jízdenky se pohybuje od 479 do 800 Kč za osobu.
  • Chcete-li jet autem, z Prahy trvá cesta 3,5 hodiny. Pojedete přes Plzeň a Bayreuth. Z Brna musíte jet přes Prahu. Pro parkování v ulicích jsou určeny 3 zóny, přičemž v centru stojí hodina 1,5 eur a maximální doba stání je jen  1 hodina.
    Pro turistu, co se chce zdržet delší dobu, jsou proto výhodnější  parkovací domy. Najdete jich v centru víc, ale velmi výhodný je Parkhaus Zentrum Süd, odkud půjdete do centra jen asi 5 minut pěšky. První 3 hodiny 1€/h a každá další hodina 0,50€/h. Maximální poplatek za den je 8€.
  • Ubytovat se můžete v Arkaden Hotel im Kloster, což je jeden z mála hotelů v Bambergu, kam můžete vzít i své čtyřnohé mazlíčky. Cena se pohybuje okolo 60 eur za noc pro dvě osoby, přičemž snídani máte v ceně. Levnější je pak apartmán Schlafstube, nachází se blízko centra Bambergu. Cena se pohybuje okolo 50 eur za noc a za pokoj.

Více informací najdete na https://www.bamberg.info/

Text: Viktorie Bárová

Foto: Německá turistická kancelář

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*