Andělské vodopády (Venezuela) – Nejvyšší vodopády světa

Venezuela
touristcompany.online

Venezuelské Andělské vodopády jsou se svou výškou 979 metrů nejvyššími vodopády na celém světě. Nacházejí se v Národním parku Canaima a padají impozantní silou z Guianských vrchů. Vodopád je nazván po americkém letci jménem Jimmy Angel, který je spatřil při přeletu Ďáblových hor v roce 1935. Andělské vodopády jsou osmnáctkrát vyšší než asi nejznámější vodopády – Niagárské. Voda padá z výšky 1054 metrů z rovného a travnatého vrcholu Ďáblovy hory. Ďáblova hora neboli Auyan Tepui, jak ji místní lidé nazývají, je stolová hora, která vznikla asi před 65 miliony let pohybem zemské kůry směrem vzhůru.

Venezuela
rockzlodej88.blogspot.cz

Vrchol byl po dlouhá léta vlivem počasí rozrušován do různých prasklin a jamek. V těchto prohlubních se shromažďuje dešťová voda a ta padá mezi skalisky a úžlabinami do hluboké propasti.Voda se tak nejprve řítí 807 metrů dolů na skalnatou římsu a pak po dalších 172 metrech dopadá do 152 metrů širokého jezírka na úpatí hory. Toto území je jednou z nejméně obydlených, ale také jednou z nejkrásnějších přírodních oblastí v Jižní Americe.

Když v roce 1912 Arthur Conan Doyle četl zprávy o tomto nově objeveném pohoří, nechal se jím inspirovat a napsal slavný viktoriánský román „Ztracený svět“.

Venezuela
www.bookmundi.com

Podle posledních výzkumů může na plošině Auyantepui spadnout ročně až 7000 mm srážek. Proud padající vody není stálý. V deštivých obdobích zaplavuje voda i deštný prales pod vodopády. Když je sucho, značná část vody se vypaří ještě než dopadne k patě skalního stupně. Pod ním se tak otevírá pohled na obrovský skalní amfiteátr, který tu voda po miliony let vyhloubila.

Venezuelský prezident Hugo Chávez předložil návrh přejmenování vodopádu na jeho původní domorodý název – Kerepakupai-Meru.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*