10 nejkrásnějších řeckých pláží

Kdo nepronikne do duše Řeka, nedokáže tuto krásnou zemi úplně pochopit. Snad to dělá jižní slunce, snad všudypřítomná blízkost moře, možná i víno retsina s lehkou příchutí pryskyřice, nebo od všeho tak trochu kousek, že jsou Řekové natolik přátelští a vstřícní.

Je to jednoduché – cítíte se v Řecku jako doma, a to bez nadsázky. I když – ne tak docela. V Česku nám totiž chybí moře a pláže. Ano, ty nádherné a neopakovatelně krásné pláže, které najdete jen a jen na řeckých ostrovech!

Proto když jedete na dovolenou do Řecka, měli byste se řídit nejenom vybraným hotelem a jeho parametry, ale také tím, jaká pláž je zrovna v jeho blízkosti. Proč?

Protože právě v Řecku jsou nejlepší pláže v Evropě. Čtyři stovky z nich totiž mají “modrou vlajku”-  výjimečné mezinárodní ocenění, které se přisuzuje plážím za čistotu a zachování nedotčené přírody.

Vybrat si tu svojí oblíbenou pláž v Řecku bývá snadné, ale zároveň i obtížné. Snadné proto, že délka řeckého pobřeží činí úctyhodných 16 000 kilometrů, takže je opravdu z čeho vybírat. Obtížné proto, že v Řecku najdete všechny typy pláží, ať už jsou to idylické oblázkové plážičky pro zamilované páry, či nekonečně dlouhé pásy písku pro skupiny přátel. Každý si zde může vybrat a nerozhodné povahy budou dozajista dlouho váhat a složitě přemýšlet. Přestože turisté zaplavují řecké pobřeží v průběhu léta opravdu hojně, na řeckých ostrovech nikdy nemusíte jít daleko, abyste si našli svoji oblíbenou pláž, kterou můžete mít třeba jen a jen pro sebe. Kromě toho – pobřežní vody zde brázdí celé flotily vodních taxíků, které vás za pár euro vždy odvezou k osamělým plážičkám daleko od slunících se davů.

Zastavme se alespoň krátce u těch nejvíce pozoruhodných…

Rhodos

Zde je všeobecně známá a mládeží hodně oblíbená pláž Faliraki. Tento dlouhý písečný pás se táhne podél moře v délce čtyř kilometrů. Stejnojmenné středisko, které se nachází hned vedle, se stará o to, abyste se na této pláži nikdy nenudili. Je zde řada plážových barů a kaváren. Káva je tu za 3 eura, půllitr piva za 6 euro. Vstup do moře je pozvolný, voda mimořádně čistá. Vysoké vlny zde bývají opravdu výjimečně. Menší část této pláže je určena nudistům.

zátoka Anthonyho Quinna na Faliraki

U mysu Ladiko, kam dojedete z Faliraki asi za třicet minut, se skrývá malebná zátoka Anthonyho Quinna, pojmenovaná po známém hollywoodském herci, představiteli hlavní role v proslulém filmu Řek Zorba, který se zde natáčel. Písek je tady nádherně čistý, má zlatavou barvu. Tuto pláž chrání od větru okolní skaliska a je tu i spousta zeleně. I když je to poměrně daleko od jakéhokoliv letoviska, přesto je tu k dispozici veškerá infrastruktura: můžete si zapůjčit slunečníky i lehátka, kousek od pláže je taverna, kde připravují skvělou grilovanou rybu (účtují si cca 20 euro za 3 až 4 porce), výborně zde připravují i grilované lilky. Je povolené se tu i potápět.

Zakynthos

Zátoka Navagio je jednou z nejvíce fotografovaných pláží světa a pravidelně se umisťuje mezi deseti nejkrásnějšími místy na planetě Zemi v soutěžích prestižních cestovatelských časopisů.

Dostat se sem můžete jenom lodí, jinak to nejde. Plavíte-li se z přístavu Agios Nicolaos, cesta vás bude stát 8 euro. Pláž je obklopena ze tří stran vysokými skalisky, moře tu má neuvěřitelně azurovou barvu a uprostřed nádherně zbarveného zlatého písku najdete vrak lodi, která prý sloužila kdysi pašerákům. Pobývat na Zakynthu a nevykoupat se v zátoce Navagio – to by bylo skoro neodpustitelné.

proslulá zátoka Navagio

Toto však zdaleka není jediná nádherná pláž na tomto kouzelném ostrově. Vynikající je třeba devítikilometrová pláž v letovisku Laganas. Není obklopena divokou přírodou jako Navagio, nýbrž různými možnostmi pro občerstvení a zábavu. Můžete si zde naplno užít vodní sporty, zalétat si v balonu, plážové bary jsou rozesety po pobřeží, některé z nich mají dokonce otevřeno i nonstop. Po večerech v některých restauracích a hotelech vystupují místní zpěváci.

Kós

Tento ostrov je mezi cestovateli hodně proslulý právě díky tomu, že na něm najdete značné množství velkých písečných pláží. Ta nejhezčí z nich má název Paradise. Je tu pozvolný vstup do velice čistého moře, teplý bílý písek… Právě tady je možné ještě pozorovat unikátní jev, jak se na zemský povrch derou z mořského dna vulkanické plyny. Vlastně tu najdete takovou jemnou přírodní vířivku.

Na této pláži jsou k dispozici i kabinky se sprchou, v nichž můžete ze sebe smýt slanou mořskou vodu. Je tu i plážový bar s obsluhou. Přímo až k vašemu lehátku vám tady číšník přinese váš vychlazený drink. Takže – Paradise – téměř ráj na zemi!

pláž Paradise na Kósu (zdroj: https://www.afar.com/places/paradise-beach-kos-2)

Na Kósu jsou vyhlášená i další plážová střediska – Marmari a Tingaki. Obě tato letoviska se nacházejí cca 14 km od hlavního města Kós a odděluje je od sebe slané jezero Alyki, v jehož okolí můžete pozorovat velká hejna stěhovavých ptáků, zejména plameňáků. Takže dalekohled určitě s sebou!

Po zdejším pobřeží vane skoro pořád jemný větřík, proto si obě tato letoviska oblíbili vyznavači windsurfingu. Nakonec – působí zde i několik půjčoven pro windsurfingové nadšence, které organizují i kurzy pro začátečníky, jež si tento sport chtějí osvojit. Kurzy nejsou drahé – může je zkusit každý turista.

Korfu

Na ostrově Korfu je jednoznačně nejpopulárnější pláží slavná Sidari, nacházející se 38 kilometrů od hlavního města ostrova. Několik písečných mysů zde rozděluje dlouhý pobřežní pás a tvoří tak půvabnou sérii pláží a plážiček oddělených pískovcem. Proto zde můžete obdivovat čarokrásné romantické zálivy. Nejznámější z nich je úzká zátoka nazývaná Canal d’Amour – Průliv lásky. Tímto průlivem musejí společně proplavat zamilované páry. Pokud tak učiní, tak se podle zdejší pověry nikdy v životě už nerozejdou a budou žít v souladu a lásce až do stáří. No… zkouší to tady proplavat však skoro každý, ostatně – to nakonec uvidíte sami.

Průliv lásky (zdroj: http://www.dronestagr.am/canal-damour-sidari-corfu-island/)

V Sidari se můžete celkem levně ubytovat v nedávno zrekonstruovaném hotelu Cyprotel Panorama, kde vás okouzlí neopakovatelný výhled na moře. Cenovou nabídku hotelu Cyprotel Panorama najdete zde.

Kréta

Nejkrásnější pláž na Krétě je zároveň nejvíce liduprázdnou pláží na tomto turisticky populárním ostrově. Je totiž oddělená pořádnou vzdáleností od celé řady letovisek. Má název Balos a je součástí stejnojmenné laguny. Nabízí nádhernou scenérii, které vévodí masiv poloostrova Gramvousa. Můžete si zde lehnout na  jemný, bílorůžový písek a zdejší mělčiny vám umožní procházky a brouzdání i několik desítek metrů od břehu v teplé a klidné mořské vodě. Pláž je široká téměř 50 metrů a dlouhá skoro kilometr. Část laguny Balos je otevřená do moře a tímto směrem je vidět ostrov Gramvousa proslulý starou benátskou pevností z roku 1582.

nádherná zátoka Balos na Krétě

Tak jaká řecká pláž vás nejvíce láká? Už jste se rozhodli? Na naši nabídku řeckých ostrovů se můžete podívat tady.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*